A vezetékes telefonhálózatra épülő „beszélő újság” tulajdonképpen a rádió előzménye. Feltalálója a kalandos életű, jó üzleti érzékű és elmés ditrói Puskás Tivadar, aki 1844. szeptember 17-én született Budapesten. A ditrói előnevet ősei kapták, akik a mai Hargita megye északi részén található Gyergyóditróról származtak. II. Rákóczi György erdélyi fejedelem kudarccal végződő lengyelországi hadjáratában (1655–58) a ditrói Puskások is részt vettek. II. Rákóczi György „lófőséget”, később pedig Mária Terézia 1744-ben „ditrói” előnévvel nemesi címet adományozott a családnak.
Puskás Tivadar elsőszülött gyermeke volt a hajózási vállalkozó Puskás Ferencnek és Agricola Máriának. A családi vagyon a mulatós kedvű nagyapa és számos rossz üzleti döntést hozó édesapa keze alatt jelentősen megfogyatkozott. Egy testvére született, Puskás Ferenc hadmérnök, akivel később üzlettársak is lettek. Tivadar jogi tanulmányait a bécsi Theresianumban végezte. Technikai tárgyakból kiválóan teljesített, így a Műegyetemre jelentkezett. Az egyetemi évek alatt vesztette el édesapját. Ez után intenzív angol tanulásba kezdett és a kevés örökségéből Angliába utazott, hogy ott folytassa tanulmányait. Állítólag a nyelv gyors elsajátítása érdekében leborotválta a haját, hogy ezzel sarkallja otthon maradásra magát. Mivel tehetséges volt vívásban, lovaglásban és zongorázásban egyaránt, egy angol lord gyermekeinek nevelőjeként kapott állást.
Később a Waring Brothers & Eckersley vasútépítő vállalat alkalmazottjaként 1867-ben Erdélybe érkezett, ahol a Nagyvárad–Kolozsvár–Brassó vasútvonal kiépítésének munkálataiban vett részt. Alapos helyismeretekkel rendelkezett, így ő lett a társaság képviseletének tolmácsa és tisztviselője, majd főmérnöke. Miután a cég 1872-ben csődöt jelentett, Puskás utazási irodát nyitott, elsőként Közép-Európában. Üzleti tervének alapja az 1873-ban Bécsben megrendezésre kerülő világkiállítás volt, ahová több millió látogatót vártak. Szolgáltatása sokrétű volt, hiszen a kedvezményes menettérti vasútjegyhez vendéglői és szállodai utalványok, illetve kiállítási belépők tartoztak.
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »