A Majtényi László adatvédelmi biztoshoz érkezett bejelentések szerint a munkahelyre vonatkozó kérdések alapján például az egyéni vállalkozók (akiknek a vállalkozása saját lakcímükre van bejelentve) személye visszakereshető, így adataik a feldolgozás során illetéktelen kezekbe kerülhetnek. Bár a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) vezetői folyamatosan cáfolják ezeket a feltevéseket – újból hangoztatva, hogy ők nem tartanak attól, hogy adataikat avatatlan szemek fogják kutatni – ez úgy tűnik, nem mindenkit nyugtat meg. Mint ahogy az sem, hogy a számlálóbiztosok több esetben a kérdőívekre feljegyezték a válaszadó nevét, címét, mindezt – válaszolták a lakók kérdésére – azért, nehogy véletlen egy helyre kétszer menjenek.
A KSH sajtóosztályának tájékoztatása szerint a számlálás jó ütemben halad, a lakosság egyötöde már válaszolt a kérdésekre. A tájékoztatás szerint meglepően könnyen teszi ezt a "szabadon választott" kérdésekre, így a vallási hovatartozást firtatóra is. (Információink szerint egyébként a kérdezőbiztosokat a felkészítés során több helyütt külön felszólították arra, hogy ösztönözzék a polgárokat: vallják meg vallási hovatartozásukat.) Lapunknak nyilatkozó kérdezőbiztosok elmondták: a válaszadók több esetben úgy kerülik ki munkahelyük "megvallását", hogy azt állítják: saját forrásból élnek, ebben az esetben ugyanis az azt követő kérdések értelmüket vesztik.
"Ebben az esetben azonban a válaszadó polgár szabálysértést követ el" – kommentálta értesülésünket Trócsányi Sára, az adatvédelmi biztos hivatalának osztályvezetője. Arra azonban ő sem tudott választ adni, hogy – lévén a népszámlálás anonim – a valótlan adatokat megadókat ki és hogyan "keresi vissza". "Elméletileg lehetséges a felelősségre vonás ilyen esetekben, a gyakorlatban azonban ez nem kivitelezhető, hiszen aki visszakeresi a válaszadót, törvénysértést követ el" – mondta az osztályvezető. Így gyakorlatilag bárki bármit állíthat magáról, a kérdezőbiztosoknak "bemondásra" mindent el kell hinniük, ez azonban a felmérés hitelességét, a népszámlálás sikertelenségét eredményezheti.
A minden bizonnyal élményekben gazdag számlálóbiztosi szerepkört ugyanakkor mind többen adják fel. Pedig ez igazán kalandos feladat lehet. Debrecenben például – ahol a biztosok egynegyede adta fel – az állampolgárságot firtató kérdésre többen azt válaszolták: ők bizony hun állampolgárok. Emellett az önkormányzatok tapasztalatai szerint a kitöltött kérdőívek hatvan százaléka hiányos, ami ugyancsak kérdésessé teheti az akció sikerességét.