A Magyar Katolikus Egyház szívesen fogadja a Fidesz javaslatát az egyházi házasságkötés polgári érvényességének bevezetésére, de fontosnak tartja a felvetődő problémák jogi rendezését, valamint szükség van konkordátumra, azaz az Apostoli Szentszék beleegyezésére.
"Egyelőre nem látom, hogy az egyházi házasságkötés érvényességének polgári elismeréséről szóló elképzelés milyen pozitív változást eredményezne" – nyilatkozta Bölcskei Gusztáv püspök, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke a Fidesz javaslata kapcsán. Véleménye szerint az elképzelés megvalósítására "csekély érv" az, hogy a házasulandóknak kettő helyett csak egy helyre kelljen elmenniük. Teológiai jelleg? fenntartásait hangoztatva Bölcskei Gusztáv rámutatott arra, hogy a református egyházban a házasságkötési istentisztelet nem jogi aktus, hanem egy már megkötött házasság megáldása. A Magyarországi Evangélikus Egyház és a Magyarországi Baptista Egyház támogatná a javaslatot, amennyiben a parlament többsége elfogadná azt.
Danka Krisztina, a Magyarországi Krisna-tudatú Hívők Közösségének szóvivője úgy nyilatkozott: támogatnák a felvetést, amennyiben az nem jelentene "újabb lehetőséget az egyházak megkülönböztetésére".
A Hit Gyülekezete szóvivője megdöbbentőnek, az "erőszakos rekatolizáció" újabb bizonyítékának tartja a Fidesz felvetését. Szerinte a javaslat nem a jövőbe, hanem a középkorba vezet. Morvay úgy vélte, hogy a Fidesz önkormányzati és állami hatáskörrel akarja felruházni a plébániákat, ez pedig megengedhetetlen egy jogállamban. Tasnádi Gábor, a szcientológia egyház szóvivője viszont örömmel fogadta a Fidesz javaslatát. Elmondta, hogy a szcientológusok tavaly Svédországban megkapták a hivatalos esketési jogot.
(Lásd Kulcsár Árpád történész írását: A polgári házasság)