A Gyálon élő Pandula László autószerelő tervbe vette a MIG–29-es harci repülőgépek felújítását. Véleménye szerint a munkálatok ára töredékére rúgna az eddig köztudatba került költségekkel szemben. Pandula László pályázatban vázolta elképzeléseit az Országgyűlés Honvédelmi Bizottságának, de eddig nem kapott választ. A képen: Pandula László a családi házának udvarán, egy MIG-hajtóművön mutatja be az élettartamot és a biztonságot növelő lehetséges változtatásokat. Fotó: MTI
A fenti példa – ami csak egy a sok közül – jól illusztrálja, hogy a nemzetbiztonsági bizottság visszatért a korábbi – megfigyelési ügyben megismert – a jobb és a baloldali képviselők kölcsönösen egymást sértegető szintjére. A bizottság a legutóbbi ülésen Szemerkényi Réka államtitkárt és Póda Jenő miniszterelnöki főtanácsadót hallgatta meg a MIG–29-es vadászrepülők felújítása körüli állítólagos korrupció ügyében. Egyébként mindkét meghívott egyöntetűen azt állította, hogy nincs információjuk a korrupcióról. Szemerkényi leszögezte, hogy a német cég képviselőivel május 31-én találkozott. Az államtitkár aszszony által jó hangulatúnak minősített megbeszélésen arról adott tájékoztatást, hogy a nemzetbiztonsági kabinet korábban, február 8-ai ülésén miért vetette el a felújítást.
Az ellenzéki képviselők azt kérdezték, hogy mi volt az oka, hogy Szabó János aláírt egy szándéknyilatkozatot a felújításra, majd pár nap múlva a miniszterelnök ezt "lefújta". A másik kérdés egy Faragó Csabának, az ÁPV Rt. elnökének tulajdonított levél kapcsán fogalmazódott meg. Az ellenzék birtokában levő levélben Faragó érdeklődik az orosz illetékeseknél a MIG-ek kapcsán, mint kormánymegbízott. Az első kérdésre Szemerkényi annyit válaszolt, hogy "olyan jelenségek történtek, amelyek miatt a MIG-felújítás felső vége helyett az alsó felé kellett elmozdulni".
A meghallgatás után zárt ülésen a kormánypártok által szövegezett határozatot a testület kormánypárti többsége elfogadta. A határozat értelmében a rendkívüli bizottsági ülések összehívásának indokáról bebizonyosodott, hogy minden elemében megalapozatlan és indokolatlan volt.
Kosztolányi Dénes, a testület fideszes tagja elmondta, hogy a korábbi bizottsági döntést, miszerint a miniszterelnöktől kérnek levélben tájékoztatást a MIG-felújításra vonatkozó szándéknyilatkozat aláírása és lemondása közti időszakról, viszszavonták.
A bizottság elnöke szerint a Fidesz egy előre elkészített határozati javaslatot terjesztett be, függetlenül attól, hogy a testület keddi ülésén milyen megállapítások, következtetések hangzottak el. Keleti György elmondta: a bizottság kormánypárti és MIÉP-es tagja annak ellenére fogadta el a határozatot, hogy az ellenzéki politikusok kérték, hallgassák meg az ÁPV Rt. vezetőjét, akinek neve a keddi ülésen merült fel a MIG-felújításokkal kapcsolatban.
"A bizottság arra vonatkozó információt egyetlen meghívottól sem kapott, ami a korrupciót igazolta volna, azonban a testület olyan megállapításra sem jutott, ami a korrupció tényét kizárná" – mondta az ülés végén az újságíróknak Keleti György, a bizottság elnöke.
Nagy nyilvánosság előtt jelentős érdeksérelmet okozó bűntett elkövetésének alapos gyanúja miatt hétfőn büntetőfeljelentést tett Homoki János, a Honvédelmi Minisztérium politikai államtitkára a Stop! internetes újságot kiadó Telnet Magyarország Rt. ellen.
A Népszabadság információja, hogy elkészült az a megállapodástervezet, amely szerint szeptember elsejei hatálylyal F–16-os repülőket bérel a Honvédelmi Minisztérium az Egyesült Államoktól. Ezzel szemben Orbán Viktor azt jelentette be, hogy nincs még döntés: "Hónap végéig már nem, de a jövő héten csütörtökön, pénteken vagy szombaton a nemzetbiztonsági kabinet dönteni fog a vadászrepülőgép-beszerzés ügyében" – mondta a miniszterelnök a kormányülés után.