Csatári József és Torgyán József. Rendszerszínváltozás történt? Fotó: Sebestyén István
Torgyán József már a gyűlés elején sietett kijelenteni, hogy a "médiában felröppent valótlan híresztelések ellenére" pártja sem az MSZP-vel, sem a Fidesszel nem fog választási és koalíciós együttműködést kötni. Mint mondta, az FKgP feladata, hogy megálljt parancsoljon nem csak a bal-, de a jobboldali szélsőségeknek is. "Számomra nemcsak a szovjet típusú bolsevizmus elfogadhatatlan, hanem a Fidesz-típusú is, és semmilyen totalitárius állam kialakításában nem segédkezem" – szögezte le. Mint mondta: addig van többpárti demokrácia Magyarországon, amíg a Független Kisgazdapárt jelen van az Országgyűlésben. Szerinte főként most, az Európai Unióhoz való csatlakozás előtt fontos ez, különben a magyar érdekek figyelmen kívül maradnának. "Ha nem lenne bent a Független Kisgazdapárt a következő Országgyűlésben, akkor a nagybirtokrendszernek olyan kegyetlen formája lépne hatályba Magyarországon, amely a magyarságot évszázadokra ellehetetlenítené" – állította.
A nagyobbik kormánypártról szólva a pártelnök elmondta: a Fidesz nem jobboldali és nem keresztény párt. "Nem is olyan régen még a "Szadesz" ifjúsági csoportjaként működtek. Emlékszem arra, amikor Kövér László levegőt sem mert venni Pető Iván nélkül" – mondta Torgyán. Szerinte Magyarországon nem rendszerváltozás, hanem "rendszerszínváltozás" történt: egyesek vörös pártkönyvüket zöld takarékbetétkönyvre cserélték. Úgy látja, ez nemcsak a szocialistákra igaz, hanem több fideszes politikusra is. "Stumpf István MSZMP-s párttitkár volt, ő vezette azt a kollégiumot, ahonnan a megbízható bolsevik fiúkat kiválogatták. Ezek voltak a fideszes fiúcskák." Torgyán emlékeztetett arra, hogy 1998-ban nyolcvankét egyéni képviselőjelöltje lépett vissza a Fidesz javára, de mint hangsúlyozta, kizárt, hogy most ilyen "öncsonkítást" végezzen pártján.
Torgyán József azt is kifejtette, miért nem lépett ki a koalícióból annak ellenére, hogy csalódott a Fideszben: "Ki fogadta volna el, ha félidőben visszalépek? Mindenki azt mondta volna, hogy bolsevik ügynök vagyok." Az elnök azt is hangsúlyozta, hogy neki igazából nem a Fidesszel, hanem csak egyes fideszes politikusokkal van baja. Beszéde végén kijelentette: "Amíg Európa Európa lesz, addig Európa elképzelhetetlen Magyarország nélkül. Magyarország viszont elképzelhetetlen kisgazdapárt nélkül."
Érdekes momentuma volt a gyűlésnek, amikor Tóth Zoltán, a város liberális beállítottságú, de független polgármestere felszólalt. Mint mondta, sok mindent ugyan másképpen lát, mint a kisgazdák, ugyanakkor Csatári Józseffel, a város kisgazda országgyűlési képviselőjével mindig jól együtt tudtak működni a város érdekében – ellentétben Szabó Erika fideszes képviselővel és az önkormányzat Fidesz-frakciójával. "Szabó Erika a megválasztása után kijelentette: egyetlen pályázat elnyerésében sem fogja segíteni a várost. Becsületére legyen mondva, betartotta a szavát – hangoztatta Tóth, aki, mint mondta, drukkol az FKgP-nek. – Úgy látom, hogy tudatos és mélyről jövő szándék a kisgazdapárt szétzúzása, és ez egyáltalán nem tesz jót a demokráciának. A Fidesz egyértelm? célja a kétpártrendszer kialakítása, ami nem sokkal jobb, mint az egypártrendszer" – fogalmazott a polgármester.
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »