Demszky Gábor a választás éjszakáján. Ősszel újra indul Fotó: Sz?cs Ferenc
Demszky Gábor véleménye szerint Orbán hadat üzent a fővárosnak 1998 őszén, és ebbe bukott bele. Azt hitte, "kiéhezteti" a fővárost, ehelyett a főváros, ha nehezen is, de talpon maradt, és a budapestiek megbuktatták az erőszakos rezsimet. A főpolgármester lapunknak elmondta: "Meggyőződésem, hogy az új kormány tudja, mit köszönhet Budapestnek, és azt is, hogy mivel tartozik neki. Remélem, hogy a legrövidebb időn belül megszünteti az eddigi politikai diszkriminációt, és ezáltal lehetővé teszi a főváros normális fejlődését és működését." – mondta a szabad demokrata politikus. A főpolgármester lapunknak azt is kijelentette: ősszel újra indul a főpolgármesteri székért.
Gy. Németh Erzsébet, a budapesti szocialista frakció vezetője szerint a fővárosiak ítéletet mondtak az Orbán-kormány négyéves politikája felett, amelynek során Budapestet bűnös városként kezelte. Demszky Gábor főpolgármester szerint "az Orbán-kormány felmondott vagy megszegett minden érvényes szerződést, legyen szó metróról, Nemzeti Színházról, az Erzsébet tér átadásáról. Április 7-én ezért a magyar – közöttük is kiemelten a budapesti – választópolgárok felmondtak az Orbán-kormánynak. A felmondás azonban pecsét nélkül nem érvényes. Ezért április 21-én a második fordulóban mindenkinek újra el kell menni szavazni az SZDSZ és az MSZP jelöltjeire, hogy végleg megpecsételődjék az Orbán-kormány sorsa. Akkor a megosztás, gyűlölködés és félelem légköre helyett újra normális, nyugodt, békés évek várnak ránk, baloldali, liberális vagy konzervatív szemléletű, budapesti és vidéki magyarokra egyaránt."
A Fidesz főváros-ellenessége továbbra is talány. Nem világos, hogy egy hideg politikai manőver volt, amelynek során azzal számoltak, hogy a választások megnyeréséhez elegendő a vidék támogatása, vagy pedig mélyebb érzelmi okai is vannak. Gy. Németh Erzsébet szerint inkább az utóbbiról van szó. A frakcióvezető asszony szerint a Fidesz nem tudta elviselni, hogy az 1998-as tavaszi sikerek után ősszel a főváros ismét a szocialista–liberális koalíciót akarta a város élén látni. Ezután állíttatta le a kormány a négyes metró építését. A szocialista politikus szerint ebben a történetben az a legszomorúbb, hogy ha a kormány nem lehetetleníti el az építkezést, ma már folyna az állomások kiépítése, 2003-tól pedig már utazni lehetett volna a metrón. A frakcióvezető szerint a Medgyessy-kormány első lépései közé tartozik majd a metró építésének megkezdése.
A főváros atmoszférája