A sajtóban "Papa" fedőnéven is szereplő nyomozó, az ORFK KBI Szervezett Bűnözés Elleni Főosztályának tisztjeként a "legkeményebb" területen dolgozott: kábítószerügyekkel, olajügyekkel és robbantásos bűncselekmények felderítésével foglalkozott az 1990-es években. Az ügyészség kétrendbeli vezető beosztású hivatalos személy által, egy esetben kötelességszegéssel elkövetett vesztegetés bűntettével, folytatólagosan elkövetett hivatali visszaéléssel és hamis tanúzás bűntettére való felbujtással vádolja. A vádirat alapján halmazati büntetésként akár tizenkét éves szabadságvesztéssel is sújtható Sándor István. A "Papának" a büntetőperben öt vádlott-társa van: Cs. Imre rendőralezredes, az egykori várpalotai rendőrkapitány és négy további civil személy. "Bízom a független bíróság pártatlan, igazságos ítéletében" – hangoztatta ügyvédje ismertetése szerint a tárgyalás megkezdése előtt Sándor István.
A "Papa" rendőri tevékenységével kapcsolatban a BM Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálata kezdett el vizsgálódni 1999-ben, majd feljelentést tett. Az úgynevezett nyílt eljárást már az ügyészségi nyomozók folytatták le. A Fővárosi Ügyészségi Nyomozó Hivatal emberei 2000. október 29-én vették őrizetbe Sándor Istvánt, egy nappal azelőtt, hogy az azóta már megszűnt parlamenti olajbizottság meghallgatta volna. Sándor István 2000. november 7-én bilincsbe verve jelent meg az olajbizottság zárt ülésén, és a kiszivárgott hírek szerint több politikust összefüggésbe hozott az olajbűnözéssel. Sándor István az ATV Nap-kelte cím? műsorában a hét elején kijelentette, hogy "a politikai élet bizonyos prominens képviselői összefonódtak az alvilággal, ha nem is közvetlenül, de a holdudvarokon keresztül. Ez azért történhetett meg, mert olyan hatalmas pénzeszközök álltak rendelkezésre, meg állnak az alvilág rendelkezésére is jelenleg, amivel bizonyos politikai erőket és elképzeléseket tudnak támogatni".
A rendőrtiszt minden nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy főnökei tudtak minden lépéséről és a vádként felhozott cselekmények során is csak kötelességét teljesítette. A "Papa" szerint a vele szemben álló bűnözői körök, az "olajos" alvilág lejárató kampánya juttatta őt hatósági segédlettel a vádlottak padjára.
A büntetőeljárás fényt deríthet arra, hogy egy bűnözőnek álcázott, az alvilágba beépült és ott kulcsfontosságú információkat gyűjtő rendőr vagy éppen egy rendőrnek álcázott bűnöző-e a "Papa".