Mádl Ferenc köztársasági elnök az augusztus 20-ai állami ünnepségen Fotó: Vörös Szilárd
A két választási forduló között felesége, Mádl Dalma – félreérthetetlen üzenethordozóként – részt vett Orbán Viktor Testnevelési Egyetemen rendezett kampánygyűlésén. A következő momentum a D–209-es botrány kipattanásakor játszott elnöki szerep volt: a Medgyessy-ügy kapcsán a jobboldali pártoknak elemi érdekében állt a téma minél hosszabb idej? "melegen tartása", és Mádl ideális partnernek bizonyult. Mint jogtudós, már az ügy kirobbanása napján leszögezhette volna: az alkotmány szerint nincs lehetősége közjogi lépést tenni a hivatalban lévő miniszterelnökkel szemben, ehelyett – Pokorni Zoltán, akkor még Fidesz-elnök bábáskodása mellett – egy héten keresztül találkozott a parlamenti pártok vezetőivel, elemezte a helyzetet, majd közleményben kiadta a fenti megállapítást.
A szavazatok újraszámlálásáért szervezett, az Erzsébet hidat lezáró, törvénytelen demonstráció kapcsán a köztársasági elnök egy nappal az események után elítélte és törvénytelennek nevezte a megmozdulást, de hangsúlyozta: örül annak, hogy ezt már azok is belátták, akik korábban nem így gondolták. Ezzel a baloldalnak üzent, hiszen az 1990-es taxisblokádot az MSZP és az SZDSZ támogatta.
Ezt követően került napvilágra a hír: Mádl nem kívánja kitüntetni a hetvenéves Horn Gyulát. Az egykori miniszterelnöknek szóló elismerést Medgyessy Péter jelenlegi miniszterelnök indítványozta, de a köztársasági elnök ettől mereven elzárkózott. A szocialisták emlékeztettek arra, hogy korábban Boross Péter volt kormányfő hetvenedik születésnapjára – Orbán Viktor javaslatára – magas kitüntetést kapott Göncz Árpádtól. Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője akkor megjegyezte: Mádl Ferencnek tisztában kell lennie azzal, hogy ő a köztársaság elnöke, s nem az őt jelölő pártoké, ezért bíznak benne, hogy a köztársasági elnök hezitációja csak múló félreértés.
Hazánk első számú közjogi méltóságánál azonban a napokban ismét jobbra lendült a mérleg nyelve: legfrissebb "üzenetében" illegitimnek nevezte a szabaddemokrata Mécs Imre vezette, az egykori és a jelenlegi kormánytagok titkosszolgálati múltját vizsgáló parlamenti bizottságot, miközben az ellenzéki kezdeményezés? Medgyessy-bizottságról nem tett említést.