Fodor Lajos vezérkari főnök Juhász Ferenc honvédelmi miniszterrel. Teljesítik, amit lehet Fotó: MTI
Celeste A. Wallander az európai biztonságpolitika egy rangos képviselőjére hivatkozva az "előző kormány antiszemitizmusát, a szomszédaival szembeni extraterritoriális követeléseit, valamint a balkáni stabilitás megteremtésében elmulasztott konstruktív szerepét" említette mint olyan tényezőket, amelyek miatt a NATO megválna Magyarországtól.
A cikk idézi Keleti György volt honvédelmi minisztert, aki idén júniusban egy rádióműsorban elismerte, hogy a NATO-tagság elérése érdekében Magyarország olyat is vállalt, amiről tudta, hogy tarthatatlan. "Ha egy ország még nem NATO-tag, durván szólva sok mindent mondhat, ami később aligha kérhető számon rajta."
Simicskó István, a Honvédelmi Bizottság alelnöke, az Orbán-kormány volt államtitkára elmondta a Heteknek: Magyarország még a Horn-kormány ideje alatt tett olyan vállalásokat a haderőreform tekintetében, amelyek gyakorlatilag teljesíthetetlenek. "Juhász Ferenc most mindenben az Orbán-kormányt hibáztatja, hiszen – mint mondja – nem teljesítettük a NATO-vállalásokat. Pedig az időszámítás nem az Orbán-kormány időszakától kezdődik. Ha végigtekintjük a NATO-hoz való csatlakozási folyamatunkat, akkor kimutatható, hogy még a Horn-kormány időszakában gyakorlatilag az egész magyar honvédséget felajánlották azért, hogy minél gyorsabban fölvegyenek minket a NATO-ba. Az Orbán-kormány aztán tájékoztatta a NATO vezetőit, hogy túlvállalás történt, és csökkentettük a vállalások tartalmát" – mondja Simicskó. A politikus azt is cáfolja, hogy nem tettek semmit a hadseregért, hiszen emlékei szerint
laktanya-rekonstrukciós programot hajtottak végre, lakásokat építettek a katonák számára, átlagosan hetven százalékkal emelték a katonák illetményét, sor került a legfontosabb technikai korszerűsítésekre, megkezdődött a légierő korszerűsítése, és a Fidesz négy éve alatt évente növekedett a honvédelem költségvetése. Simicskó úgy látja, mikor "ilyen kritikus hangú nyilatkozatok és cikkek jelennek meg Magyarországról", gyakorlatilag egy esetleges Irak elleni háborúban történő magyar részvételt készítenek elő, és azt, hogy Afganisztánba is küldjünk magyar katonákat. Szerinte a kép összevág: Medgyessy Péter amerikai látogatását ilyen módon készítik elő.
Simicskó István, a Honvédelmi Bizottság alelnöke Fotó: Somorjai L.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »