Őrszemélyzet a taszári bázison. Irakiaknak vízummentes a belépés Fotó: Reuters
Zsófia kétgyermekes, jó anyagi helyzetben lévő vidéki vállalkozó, akinek régi vágya, hogy eljusson az Egyesült Államokba. Tekintve, hogy ajándékba kapott egy előre megváltott, oda-vissza szóló repülőjegyet, úgy döntött: él a lehetőséggel. Gyermekeit, vagyonát, vállalkozását hátrahagyva nyárra tervezte utazását a "szabad világba". Még időben beszerezte a vízumkérő nyomtatványokat, csatolta hozzá a befizetett – száz dollárnak megfelelő – 23 ezer forint kezelési költséget igazoló szelvényt, időpontot egyeztetett az emelt díjas (percenként 360 forint + áfa) telefonon, és felutazott a fővárosba személyes meghallgatásra. Ez utóbbit – időegyeztetés a nagykövetség konzulensével, utazás és újabb beszélgetés – még háromszor kellett megtennie, és a vállalkozására, anyagi helyzetére vonatkozó részletes iratokkal, három évre visszamenő adóigazolásokkal is bizonyítania kellett szándékát: csak turistaként utazna az Egyesült Államokba, és nincs szándékában ott maradni.
A procedúrák után végül annyit közölt vele a nagykövetség munkatársa, hogy "no". Nincs vízum, nincs utazás. Az eset nem egyedi, de volt már olyan turista is, akit a New York-i J. F. Kennedy repülőtérről küldtek vissza, mert valami miatt nem tetszett a nagy összeg? fedezettel ellátott bankkártyája.
Ehhez képest örülhetnek azok, akik tíz évvel ezelőtt – a rendszerváltás árnyékában – mindösszesen kétszáz dollárral a zsebükben könynyedén átjuthattak az Új Világba. Abban az időben a vízumkérelemhez elég volt egy munkahelyi igazolás csatolása.
Mint az Amerikai Nagykövetség magyar honlapján olvashatjuk, "a vízum nem jog, hanem kiváltság". Amerikai barátaink – és az USA Bevándorlási és Honosítási Törvényének 214/(B) szakasza – szerint "minden idegent bevándorlónak kell tekinteni mindaddig, amíg kielégítően nem bizonyítja a konzuli tisztviselőnek a vízumkérelem idején, hogy jogosult a nem bevándorló státusra". Vagyis mindenkinek saját maga ügyvédjeként kell cáfolnia azt az előzetes feltételezést, hogy nem akar hazajönni, hanem ott akar maradni az országban. Ezt a célt szolgálja a munkahelyi igazolás, cégkivonat, illetve vállalkozói igazolvány, az adóbevallás, a számlakönyv, a pénztárkönyv, a házassági anyakönyvi kivonat, a gyermekek anyakönyvi kivonata, az ingatlan vagy egyéb vagyont igazoló papírok bemutatása. Sőt, információink szerint a vallásszabadság élharcosának tekintett Egyesült Államok tisztviselői egyesektől azt is megkérdezik, hogy tagja-e valamilyen vallásfelekezetnek.
Csak remélni tudjuk, hogy a jövőben mindehhez nem kérik a halotti bizonyítványt is.
A taszári hegyek alatt
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »