Úton egy NATO-konvoj. (Képünk illusztráció) Fotó: USAF
A NATO védelmi tervező bizottsága február 16-án döntött Törökország védelmének a tervezett iraki háború miatti megerősítéséről. Ezt követően kérték fel – többek között – Magyarországot, hogy a NATO csapatait, katonai eszközeit és berendezéseit Törökország területére történő szállítása céljából hazánk légterét és kijelölt repülőtereit, vasúti és közúti hálózatának kijelölt részeit 2003. december 31-éig igénybe vehessék.
A döntés azonban múlt hét hétfőn nem születhetett meg, ugyanis a Fidesz nem járult hozzá, hogy eltérjenek a házszabálytól, és azonnal szavazzanak a kérdésben. Álláspontjuk szerint Magyarországnak garanciákra van szüksége azzal kapcsolatban, hogy a szállítmányok kizárólag Törökország védelmét szolgálják majd, és azokból semmi nem kerül az iraki hadszíntérre.
A kormánypártok – és az MDF – véleménye szerint erre elegendő garanciát jelentett volna a NATO védelmi tervező bizottságának döntésére hivatkozni, a Fidesz szerint azonban a határozat alapján tételesen fel is kell sorolni, pontosan milyen eszközök haladhatnak át az országon. Végül az Országgyűlés az utóbbi határozatot fogadta el. Sajtóértesülések szerint Washingtonban és Brüsszelben is megütköztek azon, hogy a döntésben a magyar parlamenti pártoknak először nem sikerült megegyezniük, illetve felháborodva reagáltak azokra a feltételezésekre is, miszerint a szövetségesek kellő felhatalmazás hiányában "f? alatt" küldenének harci eszközöket Irakba.
"Az átlagpolgár gyakorlatilag semmit sem fog észlelni abból, hogy Magyarországon NATO-szállítmányok haladnak át" – hangsúlyozta a Hetek kérdésére a honvédelmi tárca kommunikációs igazgatója. Matyuc Péter elmondta, az előzetes tervek szerint a transzport jelentősebb része vasúton fog áthaladni az országon, a közutakat, illetve a légteret csak kisebb mértékben fogják igénybe venni. Érdeklődésünkre azt is hozzátette: az áthaladás pontos időpontjáról nem fognak tájékoztatást adni, ám arról egyébként sem született még döntés.