Karbantartási munkálatok a Paksi Atomer?m? II. reaktorblokkjában Fotó: MTI
– Ámon Ada, az Energia Klub képviselője szerint félő, hogy a tisztítótartályban láncreakció indulhat el, ugyanis szerinte a bórral nem lehet teljesen kézben tartani a neutronokat, a tartályban zajló folyamatokat nem százszázalékosan uralják a szakemberek. Melyek azok a tényezők, amelyek Önök szerint ezt, tehát az úgynevezett kritikus tömeg létrejöttét kizárják? Milyen intézményeknek és kinek a számításaira alapoznak?
– A Központi Fizikai Kutatóintézet és a Műszaki Egyetem egymástól függetlenül végeztek kritikussá-
gi számításokat, és ugyan-
azt az eredményt kapták: nukleáris reakció veszélye nem fenyeget, mert a fűtőanyag-geometria, a négy egymástól független hűtőkör, a tartályt körülvevő óriási víztömeg és a benne lévő bórsav-koncentráció ezt lehetetlenné teszi.
– A kritikus zöld szervezetek szerint rosszul tájékoztatott a Paksi Atomerőm? Rt. Önök elégedettek-e a kommunikációjukkal?
– A Paksi Atomerőm? Rt. igen gyorsan reagált az eseményekre. Kommunikációját a vonatkozó törvényi szabályozás és nemzetközi egyezmény alapján végzi, amelynek mindenkor eleget teszünk. Az eseménysorozat sarokpontjait követően maximum néhány óra, de volt, amikor csak tizenöt perc telt el a közlemények kiadásáig. Az erőm? fax- és számítógépeit híradások sorozata hagyta el, amelyet a magyar sajtó, az illetékes felügyeleti szervek és védelmi bizottságok és az erőművel szomszédos települések polgármesterei kaptak. Egy néhány éve az erőm? által létrehozott különleges SMS-rendszeren keresztül az erőm? harminc kilométeres körzetében fekvő települések polgármesterei kaptak direkt információkat, amelyek közül legfontosabb üzenet az volt, hogy nincs veszélyhelyzet. Az erőm? szakemberei nagyszámú interjút és nyilatkozatot adtak, melyeknek eredménye több mint háromszáz sajtómegjelenés.