A száznyolcvan tagú roma küldöttség elénekelte a Gélem, gélem cím? nemzetközi roma himnuszt és a Zöld az erdő cím? beás éneket. Majd a pápától áldást kértek egy magukkal hozott másfél méteres fakeresztre is. Fotó: MTI
A romák busszal, a kormány tisztségviselői repülővel érkeztek a pápai audienciára. Talán ezért történhetett meg, hogy a közlekedési káosz miatt kicsit elkéstek a reggeli miséről.
Indulás előtt a parlament búcsúztatta a népes delegációt. Mádl Ferenc államfő romákhoz szóló (első) levelében méltatta az adófizetők pénzén utazó csoport áldozatvállalását. "
áldozatot hoznak közösségükért, szép, nemes elképzeléseket valósítanak meg, kifejezve, hogy többnek látják az életet a puszta megélhetésnél, a mindennapi kenyérharcnál." Levelében azt is hangsúlyozta a köztársasági elnök, hogy a romák "nem világi jutalomért vagy elismerésért teszik, amit tesznek, hanem hitbeli, közösségi önazonosságuk kifejezése és megerősítése céljából".
Kolompár Orbán, az OCÖ jelenlegi elnöke Rómából tájékoztatta lapunkat a történtekről. "Szavakban nem lehet elmondani, mekkora élmény volt számunkra ez az esemény. A jövőt tekintve abban bízom, hogy minden évben megismételhetjük. Bízom abban is, hogy az elkövetkezendő időszakban az egyház felemeli a hangját a romák elleni gyűlölettel szemben, akiknek zöme katolikus hitvallású, és a társadalmi integrációjukhoz segítségre szorulnak" – mondta. Arra a kérdésünkre, hogy a katolikus egyház miként védte meg a kisebbségeket a múltban, a roma vezető így felelt: "A pápai enciklikákban rögzítve van, hogy a kisebbségeket segíteni kell." Kolompár Orbán szerint egyébként a romák 90-95 százaléka vallja a katolikus hitet: "A magyarországi roma társadalomnál istenfélőbb és katolikusabb embereket nem ismerek – jelentette ki a roma vezető, majd így folytatta: – Ettől függetlenül minden romát arra kérek, hogy gyakorolják hitvallásukat, hiszen a hitvallás arra jó, hogy emberré tegye az embert, formálja az ember öntudatát, magaviseletét, arculatát. Értsék meg, hogy úgy válhatunk komoly társadalmi tényezővé, ha mi is elhisszük magunkról, hogy vagyunk olyan emberek, mint bárki ezen a világon."
"Hitbéli kérdésekben nem akarok állást foglalni, mert azt magánügynek tartom. A római úttal kapcsolatosan azonban úgy gondolom, nemcsak a vallásról van szó, hanem egy olyan PR fogásról is, amely a meglévő problémákról igyekszik elterelni a figyelmet" – nyilatkozta a Heteknek Zsigó Jenő, a Roma Parlament elnöke, aki szerint sajnálatos, hogy ehhez a kormány asszisztál. Az elnök képtelenségnek tartja Kolompár Orbán nyilatkozatát, miszerint a magyarországi romák 95 százaléka katolikus hívő. Mint mondta, az ilyen túlzásokkal a roma vezetők saját hitelességüket és szavahihetőségüket rombolják le. Zsigó Jenő szerint a pápalátogatásnál fontosabb lenne például arról beszélni, hogy a kisebbségi törvény módosítása kapcsán az OCÖ miért ragaszkodik ahhoz, hogy továbbra se az egyes nemzetiségek, hanem a társadalom egésze válassza meg a kisebbségi képviselőket. Az elnök szerint az OCÖ jelenlegi vezetői ezzel a saját újraválasztásukat akarják bebiztosítani.
Horváth Aladár, az OCÖ törvényesen megválasztott előző elnöke lapunk kérdésére így kommentálta a látogatást: "Megértem, ha ezek a cigány vezetők bűnbocsánatot mennek kérni a pápához, azzal azonban nem értek egyet, hogy mindezt közpénzen teszik." Mint mondta, a hitet ő is magánügynek tekinti, és ha ő is Rómába utazna, azt mindenképpen a saját anyagi forrásából tenné.
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »