A testület tizenhét nem és négy tartózkodó szavazat mellett nem támogatta a civilben pedagógus Novák Imre Josua – aki magáról azt tartja, hogy a Hunok Szentegyházában hírnöki feladatokat lát el – által indított népi kezdeményezést. Novák a bizottsági ülésen azt mondta: "a hunok nem haltak ki, többmilliós nemzetség kihalásáról beszélni (...) tudománytalan dolog". – A hun kisebbségi ügynek Európában igen nagy visszhangja van – tette hozzá. Az "egyházfőküldött" szerint Jézus is félig hun volt, s a kínaiak a hunoktól lesték el a kung-fu titkait.
Rytko Emília, az Országos Választási Iroda vezetője emlékeztetett: a hun kisebbség bejegyzésére 2381 aláírást juttattak el az irodához. Akkor megállapították, hogy a jogszabályban meghatározott ezer, mindenben megfelelő aláírás biztosan összegyűlt ahhoz, hogy az Országgyűlés a kérdésben döntést hozhasson. Az Országos Választási Bizottságnak nincs joga a kérdést minősíteni, nincs joga azt vizsgálni, hogy milyen a kisebbségi törvényben meghatározott feltételeknek megfelelő népcsoportról van szó – magyarázta Rytko Emília.
A kormány álláspontját ismertetve Heizer Antal, a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal (NEKH) elnöke elmondta, a kormány, illetve a kisebbségi területet felügyelő minisztérium a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) szakértői véleménye alapján nem támogatja a hunoknak, mint kisebbségnek a bejegyzését.
"A szakértői vélemények egybehangzóan állítják, hogy a magát magyarországi hunoknak nevező csoport tagjai nem tekinthetők nemzeti vagy etnikai kisebbségnek, erre irányuló bejegyzési törekvésük megalapozatlan"
– idézte a NEKH elnöke Vizi E. Szilveszternek, az MTA elnökének mondatát.
Az MTA Etnikai-nemzeti Kisebbségkutató Intézet szakvéleménye szerint a hun kisebbség bejegyzését szorgalmazó Univerzum Egyház kezdeményezése azon téves feltevésen alapul, hogy a vallási, hitbéli meggyőződés, az egyházi közösség vállalása is alapul szolgálhat az etnikai vagy nemzeti kisebbség státusának megszerzéséhez.
A hun mítosz hívei szabadon társulhatnak, de az érvényes kisebbségi törvény szerint nem tekinthetőek etnikai vagy nemzeti kisebbségnek. Az Univerzum Egyház és a Hun Szentegyház tagjai ugyanis sem nyelvi, sem etnikai kulturális megkülönböztető identitásjegyekkel
– néprajzi hagyományok, családi és rokonsági kapcsolatokkal – nem rendelkeznek, ráadásul a kezdeményező egyház sem rendelkezik százéves magyarországi múlttal.
Az MTA Nyelvtudományi Intézete szerint a Kárpát-medence közepében a 5. század első felétől a hunok továbbélése tudományosan bizonyíthatatlan. Önálló etnikumként való jelenlétük már a honfoglalás korában teljesen elképzelhetetlen. A Kárpát-medencében egykor élő hunoknak nemhogy a nyelvük ismeretlen, de még
a nyelvük típusa – török vagy mongol – sem állapítható meg. A hunok bukása után egyetlen nyelvtöredék sem, személynév, helynév nem mutatja továbbélésüket.
Bán Imre, a testület szocialista tagja arra kérte Novák Imre Josuát, hogy hun nyelven foglalja össze mondandóját. Novák Imre Josua válaszul azt mondta, "a mai magyar nyelv a hun nyelv egyik ágazatának tekinthető". Az Univerzum Egyházának "hírnöke" közölte: van könyvük, amelyben két hun szótárat is fel tud mutatni. "Azáltal, hogy a mai magyar nyelvet is a hun egyik nyelvjárásának tekinthetem, ezért itt a teremben mindenki tud hunul" – jelentette ki.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »