Az Élet és Irodalomban megjelent cikksorozat szerint Orbán Viktor miniszterelnökként többször részt vett a – részben a felesége, Lévai Anikó tulajdonában lévő – Szárhegy-dűlő–Sárazsadány–Tokajhegyalja Kft. taggyűlésén, ahol a tulajdonosokkal egyebek között az állami kézben lévő Tokaj Kereskedőház Rt. "kimazsolázásáról" tárgyaltak. Orbán – politikai botránytól tartva – arra az álláspontra helyezkedett, hogy ez majd csak 2002 után – a Fidesz remélt választási győzelme esetén – lesz esedékes. A riportsorozat szerint a jegyzőkönyvekből az is kiderül, hogy Orbán kormányzati befolyásával visszaélve juttatta támogatásokhoz a részben családi tulajdonú gazdasági társaságot. Ezzel kapcsolatban még miniszterelnökként azt javasolta: "Ne nyerjünk annyit, amennyit kértünk, ne mi kapjuk a legtöbbet." A cég 41,5 millió forint támogatáshoz jutott.
Orbán Viktor az MTV Szólás Szabadsága cím? műsorában az ÉS-t "kampánylapnak" titulálva tudatos lejáratásról beszélt a cikk kapcsán. Leszögezte, hogy nem vett részt "semmilyen taggyűlésen", viszont az ÉS által citált kijelentésekről elismerte, hogy azokat mondta vagy mondhatta, illetve "biztosan mondta". Elismerte többek között, hogy önmérsékletre intette a feleségét az állami támogatások kapcsán, hiszen – mint hangsúlyozta – egy miniszterelnök és a felesége mindig kevesebbet tehet meg, mint amihez joguk van. Ennek kapcsán megjegyezte: úgy érzi, hibázott, felesége ennyit sem engedhetett volna meg magának. Az ÉS által idézett jegyzőkönyvek egyik "legérdekesebb" része – a szintén résztulajdonos – Szász Attilla ügyvéd kijelentése volt, miszerint "dolgozom a Hegyalja-törvényen": vagyis egy állami törvényt a miniszterelnök feleségének üzlettársa készített elő. Orbán ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy "a Hegyalja-törvény az egy nagyon fontos törvény, azon szerintem sok embernek kell dolgoznia". A volt miniszterelnök ugyanakkor hangsúlyozta, hogy nem szerepelt a terveik között a Tokaj Kereskedőház Rt. privatizációja. Korábbi kijelentéseivel ellentétben továbbá azt mondta, hogy egyelőre nem perel, azt tartja helyesnek, ha először az érintett cég "rendezi a dolgot", ő maga ezt követően dönt majd a további jogi lépésekről.
Az interjút követően a szocialisták "az őszinteség felé tett lépésnek" minősítették az elhangzottakat, Révész Máriusz, a Fidesz szóvivője ugyanakkor lapunknak úgy fogalmazott, hogy Orbán lényegében ugyanazt mondta, amit korábban, vagyis hogy nem vett részt semmiféle taggyűlésen. Arra a kérdésre, hogy ez esetben az elismert kijelentések hol hangoztak el, Révész
annyit válaszolt, hogy nem tud mást mondani, mint ami az interjúban elhangzott: "Korrupció nem történt, közpénz nem tűnt el, ellenben a kormányváltás után a szocialisták részben privatizálták a kereskedőházat, majd visszavásárolták, amin 90 millió forintot veszített az állam. Kissé erőltetett dolog 2005-ben arról vitatkozni, hogy egy 2000. évi, vitatott eredet? és hitel? jegyzőkönyv szerint mi történt volna 2003-ban" – foglalta össze pártja álláspontját a szóvivő, aki úgy véli: egyre többen jönnek rá, hogy egy minden alapot nélkülöző lejárató kampány zajlik Orbán ellen.
Kovács Zoltán, az ÉS főszerkesztője szerint azt, hogy miről érdemes vitázni, nem a politikusok, hanem a közvélemény dönti el. A hétvégi interjúval kapcsolatban Kovács lapunknak így fogalmazott: "A műsorvezető több olyan jegyzőkönyvi részletet is idézett az Élet és Irodalomból, amelyek Orbán Viktor kijelentéseit tartalmazzák, és ezek elhangzását Orbán a műsorban elismerte. Ehhez képest nem kaptunk választ arra, hogy ezeket a gondolatokat csupán feleségének szánta-e, illetve ha csak kettejük között hangzott volna el, akkor ki foglalhatta jegyzőkönyvbe a házastársak közti beszélgetést." A főszerkesztő szerint Orbán nyilatkozata minőségileg más, mint amelyeket korábban a Fidesz képviselői mondtak, illetve amit a kft. ügyvezetőjének helyreigazítási kérelme tartalmaz. A Szárhegy-dűlő–Sárazsadány–Tokajhegyalja Kft. helyreigazítási kérelme egyébként arra vonatkozott, hogy a lap által jelzett időpontokban taggyűlést nem tartottak.
"Beismerésnek semmiképpen sem tekinthető Orbán Viktor nyilatkozata, ám tagadása kevésbé volt kategorikus, mint korábban. Most is visszautasította, hogy részt vett volna a kft. taggyűlésein, de annyival mégis továbbment, hogy nem minősítette légből kapott hazugságoknak az ÉS állításait" – mondta a Heteknek Debreczeni József politológus. Szerinte az elhangzottak alapján több, mint valószínű, hogy valóban voltak olyan találkozók – még ha ezek nem is voltak hivatalosak –, ahol a lap által idézett kijelentések elhangoztak. "Elképzelhető, hogy az esetleges sajtóperben az érintett cég vagy Orbán Viktor a bányaügyhöz hasonlóan azt a stratégiát követi majd, hogy a cikk tartalma helyett olyan részletkérdéseket vitatnak, hogy ezek a megbeszélések jogilag taggyűlésnek tekinthetők-e" – véli a politológus. Úgy látja, hogy a Fidesz nehezen tudja kezelni a kialakult helyzetet, amit az jelez, hogy miután a párt folyamatosan perrel fenyegetőzött, mégis a kft. nyújtott be helyreigazítási kérelmet a morálisan és politikailag is első számú érintettnek számító Orbán helyett.
Debreczeni József utalt arra, hogy a Medián felmérése szerint a megkérdezettek 58 százaléka valószínűnek tartja, hogy Orbán részt vett ilyen taggyűléseken, 60 százalékuk szerint ez összeegyeztethetetlen akkori miniszterelnöki státusával. Márciusban 8 százalékot esett Orbán népszerűsége, mint ahogy a Fidesz támogatottsága is csökkent. "Az ügy, amely a választásokat eldöntő bizonytalan szavazókra gyakorolhatott igazán nagy hatást, megállította a Fidesz utóbbi hónapokban tapasztalt előretörését. Ugyanakkor a választásokig ez a hatás várhatóan le fog csengeni" – vélekedett Debreczeni József.
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »