"Mint minden előítélet, a homoszexuálisok iránt érzett elutasítás is az ismeretek hiányából fakad. Ezért a munkacsoport igyekszik mindent megtenni azért, hogy társadalmi párbeszéd kezdődjön a szexuális kisebbségekről" – áll az SZDSZ Új Generáció alelnökének, Léderer Andrásnak a közleményében. Az alelnök azt is kiemelte: "Célunk az is, hogy mindenki számára világos legyen: ma az SZDSZ az egyetlen párt a parlamentben, amelyik az Alkotmány szellemének megfelelően a homoszexuálisok számára is biztosítani kívánja a heteroszexuális polgártársaikkal megegyező jogokat."
Léderer András a Hetek kérdésére, miszerint milyen hátrányos megkülönböztetés éri ma Magyarországon a melegeket, elmondta, hogy a munkahelyeken és az oktatási intézményekben gyakran negatív következményekkel jár, ha valakiről kiderül eltérő szexuális orientációja. Bár a diszkriminációs esetek túlnyomó többsége nem kerül a nyilvánosság elé, Léderer szerint nem arról van szó, hogy a melegek propagálni akarnák saját életvitelüket, hanem arról, hogy megbélyegzés nélkül, szabadon akarják megélni érzelmi életüket. "Miért ne karolhatná át, vagy csókolhatná meg egymást két azonos nem? személy az utcán vagy a moziban, minden különösebb megbélyegzés nélkül, mint ahogy ezt a különböző neműek teszik" – teszi fel a kérdést az ifjú szabaddemokrata.
Léderer András azt is elmondta, hogy az SZDSZ Új Generáció Melegjogi Munkacsoportja egy olyan törvénymódosító javaslatcsomagot készül kidolgozni, amellyel a diszkriminatívnak ítélt jogszabályokon kívánnak változtatni. Az alelnök nem kívánt példákat említeni, amíg le nem zajlanak a melegjogi civil szervezetekkel folytatott egyeztetéseik. Megemlítette azonban a regisztrált élettársi kapcsolatról szóló javaslatot, amelyet korábban nyújtottak be az Országgyűlés elé. Ennek elfogadása azt eredményezné, hogy azok, akik a tartós együttélés formájának az élettársi közösséget választják a házasság intézménye helyett, hasonló jogokkal rendelkezzenek, mint akik házastársi kapcsolatban élnek, tekintet nélkül a párkapcsolatban részt vevők nemére.
"Jogvédelemről akkor kellene beszélni, ha a melegeket nem engednék felszállni a buszra, nem kapnának állást, vagy mondjuk egészségügyi ellátást, de erről szó sincs" – reagált a melegjogi munkacsoport létrehozására lapunknak Rétvári Bence, a Kereszténydemokrata Ifjúsági Szövetség elnöke. Szerinte itt inkább többletjogok adásáról van szó, illetve a melegség "divatba hozásáról". "A szexuális irányultság legyen magánügy, ezt nem kellene nyilvánosság elé vinni, közügyé tenni" – fogalmazott Rétvári, aki úgy látja, a "melegügyet" az SZDSZ puszta szavazatszerzésre akarja felhasználni.