Csitulni látszanak az államelnök-választási fiaskó okozta koalíciós feszültségek. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök elismerte, hogy a vereséget a szocialisták mérték saját magukra, és kiállt a koalíció folytatása mellett. A szabaddemokraták örömmel fogadták a döntést, ám siettek kijelenteni, hogy 2006-ban önállóan indulnak a választásokon. Korábban, egy szabaddemokrata jelöltfelkészítő továbbképzésen információink szerint az is elhangzott, hogy az MSZP-től való eltávolodással párhuzamosan a Fideszt már nem kellene ősellenségnek tekinteni. Vannak, akik úgy vélik, nem "eretnek gondolat" a nagyobbik ellenzéki párttal való jövőbeni együttműködés.
Megkeresésünkre a szabaddemokraták részéről a koalíciós egyeztetés mellett a választási kampányért is felelős Horn Gábor államtitkár úgy fogalmazott: "az SZDSZ-nek soha nem voltak ősellenségei, mi nem ilyen szélsőségesen érzelmi alapon politizálunk". Mint mondta, pártjának ugyanakkor nincsenek természetes szövetségesei, az MSZP sem az. "Ezért döntöttünk úgy, hogy liberális pártként önállóan méretjük meg magunkat 2006-ban, de ez nem befolyásolhatja a koalíció további munkáját, még akkor sem, ha vannak vitáink a szocialistákkal" – hangsúlyozta Horn. Kérdésünkre elmondta, a késő kádári, államkapitalista szemléletet képviselő Fidesszel "nehezen tudják elképzelni" az együttműködést, bár vannak olyan kérdések, mint például az adócsökkentés, vagy az alacsonyabb létszámmal működő országgyűlés, amelyben azonos a két párt álláspontja.
"Úgy tűnik, az SZDSZ megkezdte a menekülést a süllyedő hajóról" – reagált a témával kapcsolatban lapunknak Révész Máriusz, a Fidesz szóvivője. Szerinte a szabaddemokraták belátták, hogy a koalíció olyan gyenge teljesítményt nyújtott, amivel nem lehet a választók elé állni, ezért igyekeznek távolodni az MSZP-től. Révész úgy látja, szinte lehetetlen, hogy a Fidesz együttműködjön az SZDSZ-szel. "Világok választanak el egymástól bennünket, gondoljunk csak olyan alapvető világnézeti kérdésekre mint az abortusz, az eutanázia, a családpolitika vagy a drogliberalizáció ügye. A Fidesz több meghatározó politikusa úgy véli, hogy az SZDSZ morális szempontból többet ártott az országnak mint az MSZP."