Magyar országgyűlési képviselők pásztázzák a déli határvidéket Fotó: MTI
A vajdasági, kárpátaljai és az erdélyi magyarok rémálma, hogy 2007-ben úgy kerül bevezetésre az úgynevezett schengeni határőrizeti rendszer, hogy nem születik megoldás a külhoni magyarok magyarországi beléptetésére. Ezzel ugyanis egy új vasfüggönnyel ereszkedne a térség országai közé, hiszen az alacsony keresetű, gazdasági válságokkal küszködő országokban élő magyarok számára megfizethetetlen lenne az 50 eurós uniós vízum.
Ráadásul honfitársaink úgy rekesztetnének ki Magyarországról, hogy mindegyik említett országban polgári demokrácia működik, tehát a magyarság megosztottsága szégyenszemre demokratikus körülmények között lenne a "legmélyebb". Mondani sem kell, hogy ez érzelmileg rosszabb, mint a korábbi diktatúrák okozta mesterséges megosztottság.
Bár Orbán Viktor előadásából szinte csak a "kommunistás" rész járta be a magyar sajtót, erdélyi tudósítónk szerint a volt miniszterelnök összmagyarságról szóló gondolatai nyerték el leginkább az ott élők tetszését. Orbán ugyanis szemléletváltást tartott szükségesnek a Kárpát-medencei magyarság problémáival kapcsolatban. Szerinte az anyaországnak és a "belmagyaroknak" sem úgy kell tekintenie a határon túli magyarságra, mint hátrányra, tehertételre, hanem úgy, mint befektetésre, közös gazdasági felemelkedést segítő tényezőre. Magyarországon a nemzeti életösztön nem elég erős. Ez oda vezet, hogy a magyarok gyakran nem képesek felismerni saját nemzeti érdekeiket. Orbán az unió jövője kapcsán azt fejtegette, hogy az EU politikusainak arra kell választ adniuk, hogy a közös Európa képes-e többet, magasabbat adni a nemzetállamok által nyújtott biztonságnál, életszínvonalnál.
A magyar belpolitikában a tavalyi népszavazás óta újra tart a "Ki képviseli jobban a nemzeti érdekeket?" címet viselő verseny. Gyurcsány Ferenc válaszul a tavalyi népszavazás okozta érzelmi "sérülésekre" az év elején öt pontban foglalta össze kormánya nemzetpolitikai céljait. Így megígérte, hogy egyszerűsítik a letelepedési és az állampolgárság megszerzésére vonatkozó szabályokat; nemzeti vízumot adnak, amely megoldaná a "schengeni vasfüggöny" problémáját, hiszen öt évig terjedő tartózkodást tenne lehetővé a "külmagyaroknak".
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »