Az Alkotmánybíróság (AB) azt kifogásolta, hogy a 2007 karácsonyán elfogadott törvény a házassággal egy szintre emelte a bejegyzett élettársi kapcsolatot, márpedig indoklásuk szerinti előbbi alkotmányos védelem alatt áll, és mint ilyen nem kettőzhető meg más formában. A testület azt a jól érzékelhető különbségtételt is hiányolta a törvényszövegből, amely egymástól eltérő csoportként kezeli a különböző és az azonos nemű emberek párkapcsolatait. Mivel az AB megsemmisítette a törvényt, a 2009. január 1-jére tervezett hatálybalépés elmarad.
A szocialisták és a liberálisok által a parlament tavaly év végi hajrájában keresztülnyomott jogszabály miatt a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) kért utólagos felülvizsgálatot az AB-tól. Nem tartották ugyanis kívánatosnak, hogy a leszbikus és meleg párok a hagyományos házasságban élőkkel azonos jogokat birtokoljanak; többek közt az öröklés, a tartás, a lakáshasználat, valamint a szociális juttatások terén. Semjén Zsolt pártelnök a Bibliával és a természet rendjével is ellentétesnek titulálta a jogszabályt.
Nem így Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, aki a fiaskót követően nyomban felkérte Draskovics Tibor igazságügyi minisztert, hogy készítsen elő egy olyan javaslatot, amely kiküszöböli az AB által említett „jogtechnikai problémát”. Bárándy Gergely szerint sem szabad eltűntetni a témát, hiszen az AB kifejezetten utal rá, hogy az azonos neműek házassághoz hasonló, jogilag szabályozott együttélési formája törvényben rögzíthető. A szocialista képviselő a Heteknek nyilatkozva azért is célravezetőnek tartana egy új törvényt, mert – nem számítván az utólagos felülvizsgálat negatív következményeire – számos jogterületen már átvezetésre került a regisztrált élettársi kapcsolat intézménye. Ha tehát sikerül gyorsan tető alá hozni egy, az AB határozatához igazított új verziót, akkor nem kell kitörölni a jogrendszerből a már létrehozott jogintézményt.