A választás eredményét minden érintett a saját szempontjai alapján értékeli, ha azonban csak a tiszta tényeket vesszük sorra, akkor mindenekelőtt azt látjuk, hogy a Fidesz elsöprő győzelmet aratott. Amennyiben a választás országgyűlési választás lett volna, akkor a Fidesz egyedül megszerezte volna a mandátumok több mint kétharmadát. (A tiszta listás EP-választáson elért 56 százalékos eredmény bőven kétharmad feletti mandátumot hozna a vegyes - listás és egyéni eredményekből kialakuló - országgyűlési szavazáson.)
A hét éve kormányzó, illetve egy éve a kormánytöbbséget közösen fenntartó pártok, az MSZP és az SZDSZ súlyos vereséget szenvedtek. Az MSZP megalakulása óta csak a rendszerváltó 1990-es választáson ért el rosszabb eredményt. Az SZDSZ soha nem szerepelt olyan rosszul, mint most: nemhogy a kampányukban megcélzott „harmadik erő" pozícióját nem tudták megközelíteni, hanem még a negyedik helyről is lecsúsztak. Az egykor nagy létszámú tagságát már nyolc-tíz éve elvesztett párt most szavazóit is elvesztette, csekély reményt hagyva arra, hogy túl tudja élni a következő országgyűlési választásokat, bármikor is legyenek azok.
A választások nagy nyertese a szélsőjobboldali Jobbik lett, amely a közvélemény-kutatói várakozásokat messze felülmúlva közel 15 százalékos eredményt ért el, vészesen megközelítve az MSZP-t. Ha országgyűlési választásokat tartottunk volna, akkor a Fidesz és a Jobbik együtt a mandátumok több mint nyolcvan százalékát szerezte volna meg.