A nyáron a szocialista szekértáborok közötti üzleti és politikai nézeteltérés miatt kirobbant, a sajtónak kiszivárogtatott belső dokumentumokkal alátámasztott BKV-s végkielégítési ügyek drámai módon csökkentették az MSZP népszerűségét. A legfrissebb felmérések szerint csak ez az ügy 3-4 százalékot rontott a 10 százalékra zsugorodott párt pozícióján, különösen a fővárosi folyamatok aggasztóak az MSZP-re nézve.
Az ügy egyik főszereplője Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes volt, aki az elmúlt években a fővárosi MSZP erős emberévé nőtte ki magát: hozzá tartoztak a városüzemeltetési feladatok, így a BKV felügyelete is. Hagyó még ereje teljében, tavasszal, Gyurcsány távozását követően élére állt a fiatal szocialista politikusok azon mozgalmának, amely az MSZP vezetésének átalakítását és a miniszterelnök-jelölt azonnali megnevezését akarta. Az úgynevezett „öregek" csak nehezen tudták semlegesíteni a belső fórumokon egyre inkább személyeskedésbe fajuló, a párt egységét veszélyeztető vitát.
Az ilyen előzményeket követően nagyon sokan követelték a párton belül Hagyó Miklós fejét, mondván, hogy politikai húzásaival nemcsak a párton belüli status quót veszélyezteti, hanem a százmilliós BKV-s botránnyal konkrétan károkat okozott a magát a kisemberek pártjának pozicionáló MSZP-nek. Bár Hagyó Miklós igyekezett a háttérbe vonulni, több belső támadást is kivédett, mégis a mostani, Lendvai Ildikó pártelnök által kierőszakolt fővárosi szakítás kollektívan bünteti a fővárosi MSZP vezérkarát, köztük a volt főpolgármester-helyettest is. A történtek miatt a fővárosi MSZP súlytalanabbá vált a párton belül, egy sor fővárosi szocialista önkormányzati politikus hivatali pozíciókat (főpolgármester-helyettesi, tanácsnoki stb.) veszít a döntés miatt.