A volt szocialista blokk kelet-európai országaiban kialakuló demokratikus kormányok mindenhol a maguk érdeke szerint igyekeztek kialakítani az információs kárpótlás, vagyis az érintett személyek számára történő adatszolgáltatás rendszerét. Ilyen módon a régióban nem alakult ki egységes recept az állambiztonsági iratok feltárására és kezelésére. Sajnos egyik országban alkalmazott módszer sem érte el a legfőbb célt, vagyis a közélet megtisztítása csak részlegesen zajlott le - mondta Dr. Bukovszky László, a cseh állambiztonsági iratokat őrző levéltár vezetője. Csehországban elsősorban a törvényalkotás eszközéhez nyúltak, s itt a legfőbb cél a titkosszolgálati adatok levéltár számára történő átadása volt. 2004-ben aztán egy új levéltári törvény tette lehetővé a teljes körű kutatást. 2008-ra pedig azt is elérték, hogy egy hivatalban gyűjtötték össze a civil és katonai hírszerzés dokumentumait. A 980 ezer emberről szóló levéltári adatok 80-85 százaléka kutatható a cseheknél, ahol ma is népszerű téma a múltfeltárás: csak tavaly több mint 1500 kutató tekintette meg a dokumentumokat.
Szlovákiában 2003 óta a Nemzeti Emlékezet Intézete rendelkezik az átadott dokumentumokkal. Az akták mellett átadásra kerültek a levéltári iratokon kívül különböző segédletek is (levéltári naplók, mágnesszalagok stb.), melyek segítségével könnyebben elő lehet keresni a személyek iratanyagait - mondta el Keszeli Tamás, szlovákiai kutató, hozzátéve, hogy a szlovák iratok több mint 800 ezer személyről tartalmaznak adatokat.
Stefano Bottoni olasz történész előadása után már végképp lemaradva érezhette magát a magyar múlttal szembenézni vágyó hallgató, kiderült ugyanis, hogy keleti szomszédaink óriási hátrányt dolgoztak le az elmúlt 20 évben. Romániában '89-ben oszlatták fel az állambiztonsági szerveket, azonban a rendszer egy enyhébb formában tovább élt, mivel a tisztek nagy részét átvette a katonai titkosszolgálat és az 1990 februárjában alakuló új belső hírszerzés. „A '90-es évek elején ezen szervek működése és ideológiája nagyon hasonlított a régire, nagy volt a személyi és ideológiai folytonosság" - mondta Bottoni. A Ceaucescu házaspár mögött 3,5 millió párttag, 3-400 ezer hivatalos ügynök és besúgó állampolgár, valamint a több tízezres állami apparátus állt, ami súlyos örökségként nehezedett a román társadalomra.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »