Programjukban élesen bírálták a szocialista kormány intézkedéseit, például a gyes két éves időtartamra való lecsökkentését, a 13. havi nyugdíj eltörlését vagy az Út a munkához programot. Ez egyben azt is jelenti, hogy az inkriminált intézkedéseket kormányra kerülésük esetén visszavonják?
- Nem erről van szó. Igazából olyan összetett társadalmi problémákat kell kezelni, amelyeket nem lehet egyes kiragadott intézkedések mentén megoldani. Ehhez alapvető koncepcionális váltásra van szükség. A Fidesz-KDNP programja egy egészen más társadalom-szemléletet képvisel, mint a szocialista-liberális kormány, amely nagyon komoly erkölcsi rombolást vitt végbe, sőt erre alkalomadtán még törvényalkotással is ráerősített, gondoljunk csak a családjog vagy a művi meddővé tétel szabályozására. A magyar társadalom a mai napig erősen házasság- és gyermekpárti, ezeket a vágyakat megfelelő családpolitikával el lehet érni, ehelyett az utóbbi években épp ellenkező tendencia valósult meg: tavaly 34 ezer fővel csökkent hazánk népessége. Hiába rövidítették le például a gyes idejét, mert ha nincs elég bölcsőde és munkahely, akkor ezzel a lépéssel csak növelték a bizonytalanságot. A magyarság lelkileg is nagyon rossz állapotban, kilátástalanságban van, ami szükségképpen kihat a gazdasági teljesítményre éppúgy, mint az egészségi vagy szociális helyzetre. Mi a társadalmat egészében nézzük, hiszen a különböző csoportok helyzete összefügg egymással, ezért nem szabad őket egymással szembeállítani, egymás rovására támogatni, vagy pedig támogatásokat megvonni. Sajnálatos példa erre az, ahogyan a fogyatékosokat és megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató cégek működését ellehetetlenítették, amikor is 10 milliárd forintot vettek el tőlük és csoportosítottak át közmunkaprogramokra.
Az állami segítségnyújtás rendszerében jobban érvényesítenék a teljesítményelvet, első sorban a családi adókedvezmény visszaállítása révén. Ellenzői szerint ez erősen kivételező elbánást jelent a tehetősebb rétegek javára, miközben a társadalmi jövedelemlétrán felfelé haladva egyre kevesebb gyereket találunk. A családpolitika és a szociálpolitika nehezen választható szét egymástól akkor, amikor a gyermekes családoknak a legnagyobb az elszegényedési kockázata...