„Paul Lendvai újságíró, a német nyelvű sajtó első számú Magyarország-felelőse a kommunista diktatúra önkéntes informátora volt" - írta november 17-ei cikkében a kormányközeli Heti Válasz (HV) internetes oldala. A nyomtatott változatból kiderül, hogy az újság Lendvai frissen megjelent könyve kapcsán tartotta szükségesnek „tényfeltáró" írása elkészítését. Lendvai az Eljátszott országom - Magyarország átalakulóban című könyvében a jelenlegi kormánypártot is éles kritikával illeti.
A HV szerint miközben megszólalásaiban az 1957 óta Bécsben élő Lendvai „rendszeresen hivatkozott és hivatkozik a rendszerrel való szembenállására, önszántából találkozott a bécsi magyar diplomatákkal, hogy a hazai ellenzéki rendezvénnyel kapcsolatos információkat osszon meg a kommunista államhatalommal. Vagy budapesti korifeusokkal beszélte meg az osztrák tévébe tervezett, 1956-ra emlékező adás hangvételét". A lap szerint Lendvai mindezt önként tette, ezért morálisan súlyosabb megítélés alá esik, mint az állambiztonság ügynökei. Karaktergyilkos állításai bizonyítására a lap dokumentumokat is közölt. A leglényegesebb részletek:
„Lendvai monopolhelyzete mint kelet-európai és magyar szakértő az osztrák tömegtájékoztatásban egyértelmű. Nemcsak szerepel, publikál, de kormányzati körökben időről-időre véleményét is kikérik. A magyar fejlődés eseményeit naprakészen ismeri, rendkívül gazdag dokumentációval rendelkezik. A hetvenes évek második fele óta pozíciója erősödött, és ezzel párhuzamosan hozzánk való viszonya is fokozatosan normalizálódott. Ez döntően Magyarország és Ausztria kapcsolatai erősödésének eredménye. Állásfoglalásaiban továbbra is szociáldemokrata töltetű antikommunizmus és szovjetellenesség érződik, de ebben a magyar szocializmus mindig különállóan, specifikusan, pozitívabban jelentkezik. Az utóbbi években általában ez a hozzáállás jellemzi magyar szakértői tevékenységét. 1981-ben igen sokat foglalkozott a lengyel problematikával. Szinte minden értékelésében a magyar fejlődés pozitívumait állította ellenpéldának. Másik kedvenc területe Románia, ahol ez a szembeállítás még pregnánsabb.
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »