„Kotlott rajta a miniszterelnök úr, majd kikelt a csoda!” – így kommentálta Nyakó István, az MSZP képviselője Balsai István jelentését. A 2011-től alkotmánybíróként dolgozó Balsai ugyanis már több mint fél évvel ezelőtt elkészítette dokumentációját. A 2006-os rendőri fellépések (politikai és szakmai) felelőseinek feltárására irányuló jelentés azonban hosszú hónapokig Orbán Viktor asztalán pihent – egészen szeptember végéig. Nyilvánosságra kerülését követően pedig szakmai és erkölcsi kritikák össztüze zúdult rá.
A „Balsai-jelentést” a parlament emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi témákkal foglalkozó bizottsága tárgyalta meg. A kormánypárti és jobbikos többségű bizottság végül szerdán döntött úgy, hogy egy általános vita és egy ügyészségi vizsgálódás szakmai kiindulópontjaként is alkalmasnak tartja az anyagot. Az MSZP politikusai azonban az elmúlt napokban „nekiestek” Balsai jelentésének. A legnagyobb ellenzéki párt álláspontja szerint az értékelés nem arra törekszik, hogy választ adjon a legfontosabb kérdésekre és szakmai dilemmákra. Véleményük szerint a dokumentum politikai prekoncepciót kíván szolgálni, a célja pedig a politikai ellenfelek kiiktatása.
Az ATV-nek nyilatkozó Hack Péter alkotmányjogász szerint a Balsai-jelentés ténylegesen tartalmaz helytálló elemeket, megfelelő tények, vallomások felvonultatása nélkül azonban nem több egy összeesküvés-elméletnél. Mint fogalmazott: „Sokan csodálkozhatunk azon, hogy jogvégzett emberek nevüket adják ehhez a produktumhoz. (…) A jelentés lényegében nem tartalmaz új elemeket a korábbi bizottsági összegzésekhez képest.”
A kritikák ellenére azonban tény, hogy a 2006-os őszi események során történtek súlyos szakmai hibák és visszaélések a rendőri intézkedések során. A politikai igényeken túl az igazságszolgáltatás és a rendőrszakma részéről is többen kifejezték már hiányérzetüket a felelősségre vonások elmaradását illetően.