Az Európai Bizottság lapzártánk után teszi közzé friss gazdasági előrejelzéseit, egyebek mellett hazánkról is. A portfolio.hu brüsszeli forrásokból úgy értesült, hogy az eurózónán kívüli EU-tagok között - a forint gyengülése okán megemelkedett törlesztőrészletek miatt - az egyik legjelentősebb kockázati tényezőnek a magyar devizahitelesek problémái számítanak. Az Európai Bizottság prognózisa után várhatóan a Nemzetközi Valutaalap is véleményt formál rólunk, miután az IMF szakértői szerdán kezdték meg két héten át tartó felülvizsgálatukat Budapesten.
A portfolio.hu-nak nyilatkozó londoni állampapír-piaci kereskedő beszámolója szerint egyelőre minden befektető Olaszországot figyeli a szeme sarkából, ám a feszült nemzetközi helyzet miatt Magyarországot is „elővették" már, mivel a zónán kívüli uniós országok közül mi reagálunk legérzékenyebben az euróövezeti válságra. Mint mondja, még nincs pánik a magyar állampapírpiacon, de az első komolyabb eladó könnyen okozhat nagy kapkodást. A magyar államcsődkockázatot jelző úgynevezett CDS-felár mindenesetre már a történelmi csúcshoz közelít.
„Ha az euró árfolyama - mondjuk egy esetleges leminősítés nyomán - 315 forint közelébe emelkedne, akkor Magyarország jelentőset lépne előre a csődközelben lévő országok sorában. 2008 végén ugyanis ennél a szintnél kellett az MNB-nek beavatkoznia kamatemeléssel, és IMF-hitelt felvenni" - fejtette ki lapunknak Pogátsa Zoltán arra reagálva, hogy a hazánk leminősítésével kapcsolatos újabb piaci pletykák miatt a héten drámai zuhanást produkált a forint (1 euróért 311 forintot is adtak). A Magyar Tudományos Akadémia közgazdász kutatója szerint a mi problémánk ugyanaz, mint egész Európáé: a nemzetállami költségvetés finanszírozhatatlansága. Ennek oka pedig az, hogy a nagyvállalati szektor által fogva tartott kormányok nem hajlandók beszedni az adókat. Ezek a vállalatok nálunk összességében több kedvezményt kapnak, mint amennyi nyereségadót fizetnek, ráadásul az érdekeik a bérek visszafogását is diktálják. Ha a kormány eredményes gazdaságpolitikát folytatott volna, akkor az IMF-kényszerzubbonytól való függetlenedés Pogátsa szerint is jó ötlet lenne, de a kormány sajnos a nagyon is ortodox adócsökkentés-megszorítás úton indult el, amely csak további megszorításokat eredményezhet.
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »