A Richard Nixon amerikai elnök bukásához vezető Watergate-ügy titkos újságírói informátorához hasonló szerepet játszhatott a legújabb kori magyar demokrácia történetében az a máig ismeretlen szerző, aki tavaly megkereste a hvg.hu szerkesztőségét azzal, hogy van egy sztorija. A szerző a tavaly februári német Guttenberg-botrány nyomán olvasta el Schmitt Pál doktoriját, s a szöveg furcsaságai nyomán arra a következtetésre jutott, hogy érdemes az értekezésnél néhány évvel korábban született, hasonló témájú tanulmányok között körülnézni.
Gavra Gábor, a lap főszerkesztője a Heteknek elmondta, hogy az információk beérkezését követően az állítások ellenőrzésére koncentráltak. Gavra elmondása szerint a plágiumgyanú igazolódása után nem foglalkoztak azokkal az összeesküvés-elméletekkel, amelyek egy hatalmi játszma, Orbán Viktornak a Sándor-palota elfoglalására irányuló terve részeként láttatták Schmitt plágiumbotrányát. Gavra a forrása védelmében nem volt hajlandó részleteket elárulni a szerző személyazonosságáról. A téma sajátosságából fakadóan lehetséges, hogy a régi Testnevelési Főiskola (TF) oktatói köréhez tartozik, hiszen elő tudta bányászni a bolgár sportvezető tanulmányának, a „törzsanyagnak" az eredetijét, ami egyedül a Lausanne-i Olimpiai Múzeum Könyvtárában lelhető fel.
Fideszes politikusok a Heteknek arról beszéltek, hogy köreikben az terjedt el, hogy a Schmitt-sztorit három- vagy négyszázezer forintért árulta el a TF egyik volt oktatója, aki annak idején segítőként vett részt a sportvezető doktorijának összehozásában. A Semmelweis Egyetem vizsgálóbizottságának értékeléséből, pontosabban az ahhoz fűzött egyetlen különvéleményből az derült ki, hogy a dolgozaton belül jelentős stiláris eltérések vannak. Ebből az a következtetés is levonható, hogy volt külső segítsége Schmitt Pálnak. Tamás Gáspár Miklós filozófus egyébként egy a témáról írt elemzésében odáig ment, hogy Schmitt elnök dolgozatát alighanem „néger" írta (vágta össze fordításokból). Eszerint Schmitt „négere" dobta fel a leköszönő államfőt, méghozzá (és ez különösen fájdalmas lehet számára) pár száz ezer forintért. A hvg.hu főszerkesztője nem kívánta ezeket az állításokat kommentálni.