Fellegi Tamás tárca nélküli miniszter újra Washingtonba utazik, hogy informális megbeszéléseket folytasson az IMF illetékeseivel, amit üzleti körökben egyértelműen pótcselekvésnek tartanak, hiszen az elmúlt hetekben világosan kiderült, hogy az új hitelkeretről Brüsszelben döntenek. Ráadásul elsősorban nem gazdasági feltételeknek kell a magyar kormánynak megfelelni, hanem a kötelezettségi eljárások mögött felsejlik egy politikai elvárásrendszer. Jelesül, Orbán Viktort az európai politikai elit politikájának a megváltoztatására akarja rábírni. A kormányzati kommunikációból - Giró-Szász András kormányszóvivő és Kovács Zoltán, a nemzetközi kommunikációért felelős államtitkár szavaiból - az is kiderül, hogy létezhet egy le nem írt, informálisan közölt elvárás is, amit a kabinetnek teljesítenie kellene.
Az elmúlt hónapokban (de nyugodtan lehet éveket is írni) a kormány kereste a lehetőségét annak, hogy milyen pénzügyi centrumokból tudna alternatív forráshoz jutni, praktikusan állampapírt „árultak" kínai és arab befektetőknek, de úgy tűnik, hogy kudarcot vallottak. Legutóbb arról szóltak a hírek, hogy az Államadósság-kezelő Központ jelentős tételű devizakötvényt igyekszik piacra dobni, azaz a kedvező nemzetközi hangulatot kihasználva az IMF-EU-szerződés előtt forráshoz jutni. Mondhatni, függetlenné válni.
Csányi Sándor, az OTP vezérigazgatója a Bloombergnek ezzel kapcsolatosan kifejtette: „Magyarország aláásná a hitelességét, ha még az IMF-hitelről szóló megállapodás megkötése előtt eurókötvényt bocsátana ki". Hernádi Zsolt, a MOL vezérigazgatója - szintén a Bloombergnek - fogalmazott úgy, hogy amennyiben Magyarország nem állapodik meg az IMF-fel a pénzügyi védőhálóról, a kormány újabb adók bevezetésére kényszerülhet, hogy egyensúlyba hozza az állami költségvetést. Az üzletember azt is kifejtette, hogy az IMF-megállapodás elérése érdekében üzleti körök nagyon nagy nyomást fejtenek ki Orbán Viktorra.