Ha a kormány és az Orbán Viktor vezette politikai közösség nagy része ki is tolatott mögüle, a katolikus egyház és annak politikai képviseletét ellátó KDNP nem hagyta cserben Schmitt Pált. Végül is államfőként folyamatosan gesztusokat tett az anyaszentegyháznak: első útja XVI. Benedekhez vezetett, akivel egyébként 2011 májusában még egyszer találkozott, hogy ismét hazánkba invitálja. Jó kapcsolatot ápolt a korábbi vatikáni nagykövettel, a hazai klérus világi bíróságok előtt zajló botrányai miatt „büntetésből” áthelyezett Juliusz Janusszal is. Lemondó beszédében pedig egyenesen arra utalt, hogy személye, vagy legalábbis pozíciója nem pusztán földi körülmények véletlen összjátéka, hanem az isteni akarat megnyilvánulása.
Miközben az Országgyűlés nagy többséggel elfogadta az államfő lemondását, két fideszes mellett három kereszténydemokrata képviselő is nemmel voksolt (Hoffman Pál, Karvalics Ottó és Varga László). Harrach Péter frakcióvezető szerint a köztársasági elnök „olyan erkölcsi nagyságról tett tanúságot”, amelyre az ellenzék eddig még nem volt képes.
Istenkáromlás
Blaszfémiának titulálta Hack Péter jogász a tatabányai KDNP nyilatkozatát az ATV Egyenes beszéd címŐ mŐsorában. Megítélése szerint abszurd a párhuzam Jézus és Schmitt Pál „szenvedéstörténete” között, pláne, hogy míg a Messiás sosem hazudott, Schmitt az elmúlt idôben többször keveredett magával ellentmondásba. Hack nem érti, hogyan követelhetik hitelesen az iskolai erkölcsoktatás bevezetését a kereszténydemokraták, ha a plágiumbotrányban legitimizálják a csalást és a másolást. Ezzel szerinte azt üzenik a diákoknak, hogy nyugodtan és következmények nélkül puskázhatnak, és másolhatják egymás munkáit.