Több kormánytaggal és kormánypárti politikussal beszélve az a kép rajzolódik ki, hogy a helyzetet egyedül Orbán Viktor pártelnök-miniszterelnök tudná megoldani, de csak úgy, ha nyilvánosan elhatárolódik a több évtizedes barátjától és harcostársától, Kövér Lászlótól, amire nem sok esélyt látnak. Ráadásul a Fidesz elmúlt évekbeli kultúrpolitikai „építménye" sem engedi, hogy nyilvánosan szembe menjen a pártelnök az újdonsült Nyirő-kultusszal, mert akkor Wass Albertet is újra kell értelmeznie, sőt, a nacionalista irodalommal való kapcsolatát is felül kellene bírálnia a pártnak. A párt „szabadságharcos" politikájába azonban a „külföldi hatalmak" által kikényszerített önkritika nehezen férne bele.
A Fidesz kulturális politikáját is alakító kormánypárti forrásunk azt magyarázta a Heteknek, hogy a Fidesz az elmúlt évtizedben engedte, hogy az irodalmat ismerők körében (és informátorunk által) nem nagyra tartott Wass Albertet „felfedezze" magának a jobboldali tábor. Ennek elsősorban szavazatmaximálási okai voltak, forrásunk szerint a többség inkább Márai Sándor és a többi elismert polgári író oldalán áll, de „megtűrték" az új hangokat is. Ma sem tartja senki veszélyesnek a Wass-kultuszt. Nyirő József - akit forrásunk egyébként íróként kicsit többre tart, mint Wasst - többnyire ismeretlen volt a Fidesz köreiben.
„Kövér csak segíteni akarta székelyföldi barátja, Szász Jenő polgármesteri kampányát. Ha nincs ez a botrány, akkor senki sem tudja Budapesten, hogy volt egy ilyen nevű író. Ha valaki mégis ismerte, az aztán végképp nem tudta, hogy Nyirő tagja volt a nyilas parlamentnek" - fejtegette lapunknak egy kormánytag, aki szerint Kövérnek fogalma sem volt, milyen lavinát indít el, amihez az is hozzájárult, hogy Romániában kormányváltás történt, és az új szociáldemokrata hatalomnak kapóra jött a botrány kirobbantása.