A héten három tekintélyes független nemzetközi szervezet is súlyos kritikákat fogalmazott meg a magyarországi helyzettel kapcsolatban. A Freedom House jelentése szerint Magyarországon romlott a demokrácia helyzete az utóbbi két évben. Ugyanerre a következtetésre jutott a Transparency International nemzetközi korrupcióellenes szervezet is, amely néhány kelet-európai EU-tagállam - így Magyarország - esetében úgy látja, hogy az Unióhoz való csatlakozás óta visszalépés történt a jogállamiság és a demokrácia területén. Az Európa Tanács Joggal a Demokráciáért elnevezésű szervezete, az úgynevezett Velencei Bizottság újabb négy magyar törvénnyel kapcsolatban fogalmazta meg aggályait.
Nem vitás, a kormány egyfelől súlyos örökséget vett át elődjétől. Az ország eladósodottságáért nem vitatható a szocialista-szabaddemokrata kormányok felelőssége. Az új parlamenti többségnek az ország költségvetésének alakításakor az elődjei által kialakított kényszerpályán kell mozognia. Az állam bevételeinek tekintélyes hányadát már az előző években elköltötték, így a jelenlegi kormányzat csak az előre el nem költött bevételekről tud rendelkezni. Az örökség másik része a rendszerváltás eredményeként létrejött demokratikus intézmények iránti bizalom súlyos megrendülése volt. Az is nehezen vitatható, hogy ezért a helyzetért is súlyos felelősség terheli a korábbi kormányokat. A kormányzó pártok azonban nagyot tévedtek, amikor politikájuk középpontjába ennek a hangulatnak a kiszolgálását, és nem megfordítását helyezték.
A választásokon a szavazáson résztvevők többségének támogatását megnyerő pártok nagyon nagy bizalmi tőkével kezdték kormányzásukat. Ennek a tőkének jelentős részét mára elpazarolták, részben annak köszönhetően, hogy a kormányzati döntéseket sokszor a sértettségből eredő indulatok és valódi politikai téveszmék, és nem a nemzet jólétét szolgáló ésszerűség diktálta. A kormányzat kezdeti kalandor megfontolások után jól ismerte fel, hogy az ország elemi érdeke az államadósság csökkentése és a foglalkoztatottság növelése. Ezeket a célokat azonban nem pusztán gazdaságpolitikai lépésekkel, hanem az ország iránti bizalom helyreállításával és megerősítésével lehetne csak elérni.