– A politikai összeesküvés-elmélet magyarázatot zárjuk ki, hiszen semmilyen leszámolás nem zajlik a rendőrségen belül. Alapvetően a korrupciós botránynak sincs köze az átszervezésekhez, és ezt tényekkel is alá tudom támasztani. Hatala József országos rendőrfőkapitány már a 2010-es meghallgatásán azt mondta az Országgyűlés rendészeti bizottsága előtt, hogy a rendőrségnél várhatóan lesznek szervezeti változások, de ehhez alaposan át kell tekintenie a fennálló működési struktúrát. 2011-ben már egyértelmű volt, hogy a rendőrség átalakításra szorul, 2012 januárjában az Országos Rendőr-főkapitányság vezetése pedig már egy kész koncepciót tett le a belügyminiszter asztalára. Ezt követően Pintér Sándor 2012 áprilisában az ORFK éves értekezletén bejelentette, hogy minden rendőrségi szervezetet és azok vezetőinek munkáját értékelni fogják. Ez meg is történt, majd júniusban jóváhagyta a végrehajtási koncepciót, júliusban pedig megtörténtek a személyi döntések, amelyeket augusztus elején jelentettek be. Vagyis a folyamat már jóval a korrupciós botrány kirobbanása előtt megkezdődött, és alaposan előkészített volt. A történtek csak igazolták, hogy erre szükség van, a rendszer átalakításra szorul.
Számos szakmai ellenérvet is lehet hallani – többek között korábbi nagynevű rendőröktől – arról, hogy az átszervezés túlzott, sőt, a bűnözői köröket erősíti…
– Vegyük figyelembe, hogy ezektől az „ismert” exrendőröktől nem várhatunk objektív véleményt a jelenlegi belügyi vezetéssel szemben. Persze vitaalapnak megfelel a véleményük, de az átszervezés nagyon sok vonatkozását nem láthatták, hiszen külsősök. Sok az elnagyolt, torz információ is a témában. A Nemzeti Nyomozó Iroda például nem szűnik meg, hanem beépül a Készenléti Rendőrségbe egy külön igazgatóságként. Amikor az NNI-t 2004-ben létrehozták, mintegy 350 fős állománnyal működött, ami az évek alatt felduzzadt 850 főre, és gyakorlatilag egy önálló és önjáró rendőrséggé nőtte ki magát, ami a testületen belül zavarokatokozott. Rengeteg párhuzamosság volt az NNI, az ORFK és a BRFK nyomozati munkájában, ami lassította a nyomozati munkát.A feladatok és a hatáskörök egyértelművé tétele a profiltisztítást, a hatékonyság növelését és nem utolsósorban az ellenőrzés megerősítését szolgálja. Éppen a korrupciós botrány bizonyította be, hogy milyen veszélyeket rejt magábanaz, ha egy-egy nyomozásba az indokoltnál többen látnak bele.
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »