Valóban az lehet a Fidesz célja az előzetes feliratkozással, hogy távol tartsa a stabil választási preferenciával nem rendelkező úgynevezett bizonytalanokat?
László Róbert: – Mivel kormánypárti politikusoknak komolyan vehető szakmai érveket nem sikerült felsorakoztatniuk a regisztráció mellett, nehéz másra gondolni, mint egyszerű politikai számításra. A Tárki 2010 áprilisában végzett kutatásából az derült ki, hogy minden tizedik aktív választó az utolsó két hétben határozta csak el, mely pártot támogatja. A Tárki nyilván nem mér(het)te, hogy közülük hányan maradtak volna le egy most bevezetésre váró regisztrációs procedúráról, de a Fideszben okkal gondolják, hogy az utolsó két hétben kap észbe rengeteg nem elkötelezett, politikával alig foglalkozó, tehát veszélyesen kiszámíthatatlan választó.
Lánczi Tamás: – Érthető, hogy az ellenzéki pártok részéről kiemelt figyelemmel követik a választási rendszerrel kapcsolatos változtatásokat, hiszen az eredményre jelentős hatással lehetnek az új szabályok. Mindezek ellenére a jelenlegi felmérések szerint a bizonytalanok táborában inkább a jobboldalnak vannak tartalékai, a Fidesztől eltávolodó rétegek „mentek át” bizonytalanná, de attitűdjükben jobboldali érzelműek maradtak. Tehát egyáltalán nem biztos, hogy a regisztráció a kormánypártoknak kedvez, azonban az bizonyos, hogy az „eszem-iszom-utaztatom” szavazatvásárlásoknak gátat szab. A választási törvényről szóló vita egyébiránt alkalmat ad az ellenzéknek arra, hogy a Fidesszel szembeni kritikai toposzaikat „építsék”, akár valós vagy vélt félelmeket keltsenek. Bár lehet, hogy a Fidesznek is jobb, hogy erről szólnak a közéleti viták, mintsem a gazdasági kérdésekről.