Az elmúlt hetekben régen tapasztalt „mozgás” – intrika, helyezkedés és betartás – vehető észre az MSZP-ben és a párt holdudvarában, ami a szocialisták történetét ismerők számára akár a „normális” működéshez való visszatérést is jelentheti, hisz a pártra mindig a belső viaskodás, fúrás-faragás volt a jellemző. Másrészt a mozgolódás oka egyebek mellett az is, hogy a baloldalon – a szerintük csapnivalóan dilettáns Fidesz-kormányzás következtében – egyre többen gondolják úgy, hogy Orbán Viktor legyőzhető 2014-ben.
Az elmúlt hónapok belső ütközéseinek következtében két lehetséges, egymásnak sok tekintetben ellentmondó forgatókönyv született. Az egyik, az MSZP belső műhelyeiben készült, a párt hivatalos irányvonalát jelentő „Baloldaliság. Remény. Erő” címet viselő esszé alapgondolata, hogy a szocialisták akár egyedül is legyőzhetik a Fideszt. Ha ugyanis a szocialista párt erőt mutat, és kétszereplősre, Fidesz versus MSZP küzdelemre tudja leszűkíteni a 2014-es választási kampányt, akkor érdemi versenytárs nélkül szinte az összes Fidesz-ellenes szavazatot képesek lehetnek begyűjteni. Kényszerhelyzetben ugyanis – legalábbis e forgatókönyv szerint – a DK-, az LMP- és a Milla-szimpatizánsok inkább az MSZP-re szavaznak, mint a szerintük diktatórikus, hiteltelen Fideszre. Ezen a területen az az alaptézis, hogy „az MSZP számára minél inkább kétosztatú a politikai verseny, annál jobb”, illetve hogy „elemi érdekük a politikai viták kétszereplősként történő leszűkítése”. Ennél a pontnál azt a merész állítást is teszik, hogy „ellentétben a nagypolitikai viták által sugallt helyzettel, a Jobbik szavazóinak nagy része ma a Fideszt jobban elutasítja, mint az MSZP-t”. (Ennek a gondolatnak ellentmond egy tavalyi, nagymintás, Szonda Ipsos-kutatás, miszerint a Jobbik szavazóinak 67 százaléka semmilyen körülmények között sem akar az MSZP-re szavazni, és csak 26 százalékuk gondolja ezt a Fidesz kapcsán.)
A másik, nem hivatalos, de a fővárosi értelmiségi körökben és az MSZP egyes politikai csoportjaiban relevanciával bíró forgatókönyv a Bajnai Gordon nevével fémjelzett Haza és Haladás Alapítvány nyári tanulmánya.