Nagyon óvatosan ugyan, de ezeket a kritikákat fogalmazzák meg a Fideszen belüli józanabb oktatáspolitikusok is az új oktatási szisztéma központosító törekvéseivel szemben. Őket persze az is aggasztja, hogy az évek óta fizetésemelés nélkül gályázó pedagógusok támogatásának elvesztésével akár a Fidesz 2014-es újraválasztása is veszélybe kerülhet.
„Lehet egy oktatáspolitikát benyomásokra alapozni. Lehet, de kockázatos” – fogalmazott Pokorni Zoltán, az oktatási bizottság fideszes elnöke vezérszónoklatában a keddi parlamenti vitanapon. Nem tudni, hogy ezt a kritikát konkrétan Orbán Viktornak szánta-e, vagy csak Hoffmann Rózsának próbált odaszúrni, de az biztos, hogy a jelenlegi felfordulásnak egyik fontos tényezője a kormányfőnek oktatással kapcsolatos benyomásai. Vagy, miként egy fideszes képviselő magyarázta nekünk, a miniszterelnök úgynevezett „népi bölcsességei”.
A jelenlegi kormányzás logikájának megértéséhez érdemes ismerni Orbán Viktor karakterét és politikai gondolkozásmódját. A miniszterelnök szűkebb környezetében (ritkán a nyilvánosság előtt is) rendszeresen beszél arról, hogy ő népies, plebejus politikát kíván folytatni, nem a fővárosi értelmiségnek kíván „játszani”. Szűkebb körben több esetben mondta már, hogy ő a felcsúti szomszédjával, Fenyvesi bácsival minden fontos dolgot megvitat, és ha a szomszéd érti, hogy mit akar, akkor azt érdemes végigvinni. Minden más viszont entellektüel fecsegés.