Négy éve az angol sajtó különleges fordulatként élte meg, hogy a nyilvánosság elé lépett a brit titkosszolgálat első embere. Jonathan Evans pár újságírót látott vendégül az irodájában, és adott nekik exkluzív interjút az Egyesült Királyságot és Európát fenyegető veszélyekről.
Az általunk megkérdezett politikusok és a titkosszolgálatok belső életét ismerő szakértők nem emlékeznek arra, hogy aktuális politikai kérdéseket is érintően magyar kémfőnök a nyilvánosság elé állt volna bármikor is. Igaz, a legutóbbi időkig az Információs Hivatal a Külügyminisztérium irányítása alá tartozott, a szervezet felügyelete a közelmúltban átkerült a Miniszterelnökségre, Lázár János államtitkár közvetlen befolyása alá. A váltás mintha forrásnövekedést is hozott volna a szervezetnek, hisz az előző időszakhoz képest 2,5 milliárd forinttal többet, 10,1 milliárd forintot kap idén.
Titkos pénzekPásztor István, az IH főigazgatója a hvg.hu számára adott egy rövid, fényképes interjút egyebek mellett arról, hogy vannak olyan információk a birtokukban, hogy a magyar kormány tevékenységét külföldről akadályozni akarják gazdasági érdeksérelmek miatt. A titkosszolgálati vezető arról is beszélt, hogy lehet olyan ország, amely ellenséges szándékokkal juttat pénzt hazai politikai szervezeteknek. „A mi szerepünk – természetesen a megfelelő jogszabályi kereteket betartva – ebben annyi, hogy ellenőrizzük a vonatkozó külföldi eredetű információt, hogy aztán ez idehaza miként csapódik le, már nem a mi hatáskörünk” – fogalmazott Pásztor, aki arra a kérdésre, hogy sajtóhírek szerint Iránból is nagy az érdeklődés, talányosan csak annyit válaszolt: „Minden külföldi információt figyelnünk kell.” A főigazgató azt sem nevezte meg, hogy milyen pártról vagy pártokról van szó, noha a sajtóban a Jobbik kapcsán lehetett olyan nem bizonyított találgatásokat olvasni, miszerint iráni kapcsolatokkal rendelkeznek. A kormánypárti sajtó pedig Bajnai Gordon mozgalmát szokta azzal megtalálni, hogy azt az Egyesült Államokból is támogatják anyagilag.