Az Emberi Erőforrások Minisztériuma szerint Gulyás Márton valótlant állított, amikor egy interjúban közölte: ők soha nem kaptak pályázaton kívüli támogatást. A tárca szerint a Krétakör 2008-ban hároméves támogatási szerződést írt alá az akkori Oktatási és Kulturális Minisztériummal évi 100 millió forintos támogatási összegről, méghozzá pályázat nélkül. A szerződést Hiller István miniszter egyedi döntése alapján kötötte meg a tárca, pályázat nélkül. E szerződés alapján a Krétakör 2008-ban 100 millió forint, 2009-ben 75 millió forint, 2010-ben 25 millió forint egyedi támogatásban részesült.
Schilling Árpád rendező, a Krétakör alapítója a HVG-nek úgy reagált erre, hogy Markó Ivánnak mint kiemelkedő teljesítményű művésznek lett volna lehetősége arra, hogy egy előzetesen leadott, maximum öt évre szóló terv-prezentációval közszolgáltatási szerződés keretében elnyerje a Balog Zoltán által irányított EMMI támogatását. Ebben az esetben a támogatás az ágazat átlátható, belső rendszerében mozgott volna, nem a rendkívüli pénzalapból (amely hagyományosan a katasztrófa sújtotta közösségek megsegítését célozza) juttat egyszeri gyorssegélyt a miniszterelnök, akinek a kulturális terület ügyeihez elvileg semmi köze.
A Krétakör Színház 2008-ban az előadó-művészeti szervezetek számára megnyitott, kiemelt állami támogatás első kedvezményezettje volt. A támogatás előfeltétele, hogy az érintett megfelelő tervprezentációt adjon le. A tervet az akkori kulturális miniszter, Hiller István bírálta el. Ez a rendszer ma is létezik, lényegében a miniszteri kerethez hasonló elveken nyugszik. A célja éppen az, hogy az egyéni kijárásos hagyományt megszüntesse, és lehetővé tegye a kiemelkedő teljesítmények rendszerszintű kezelését.