Az unió jövőjét illetően két koncepció verseng az európai politikai és üzleti elitben. A föderalisták az Egyesült Államok mintájára jóval mélyebb integrációt képzelnének el a tagországok között, ami azt jelentené, hogy a jelenlegi modell helyett, melyben az országok a bevételeik pár százalékát adják a közösbe, gyakorlatilag közös költségvetéssel „szerkesztenék” egybe a kontinens országait. Az Egyesült Államokban a tagállamok adóbevételeinek 25-30 százalékát a központi adminisztráció osztja el, és a tagoknak nincs külön külpolitikája, sem hadserege. Az USA esetében érdemes megjegyezni, hogy az országot nem nemzetállamok alkotják. Európában éppen ezért az egybeolvadásnak számos ellenzője van, akik a „nemzetek Európájában” gondolkodnak, s így az európai integrációnak egy lazább válfaját támogatják. Az utóbbiak közé tartoznak hagyományosan a britek, akik versenyképes valutával és Londonban fejlett pénzügyi szektorral rendelkeznek, de egy föderatív modellel a fejlett luxemburgi, francia és német pénzügyi szektor is veszíthetne az önállóságából.
A föderalisták kezére játszott azonban a pénzügyi válság, melynek hatására a tőke a fejletlenebb gazdaságokból az unión belül is a gazdagabb országokba kezdett áramlani, veszélybe sodorva ezzel a közös pénz, az euró értékének fenntarthatóságát. A periférikus országokból, így Görögországból, Portugáliából és – bizonyos értelemben – Olaszországból menekülő tőkét brüsszeli segítséggel lehetett pótolni.
A segítségért cserébe olykor a nemzeti szuverenitásért küzdő politikusok, így például az olasz Berlusconi és a görög Papandreu háttérbe szorulása volt az ár. Az Európai Uniót csak akkor lehetne föderalista birodalommá alakítani, ha változtatnának a szerződésen, ami nehéz feladatnak tűnik, ezért sok esetben az európai vezetők informális háttéralkuk során egyeznek meg az EU-t működtető új pénzügyi szabályokról. Nem tudni, hogy a „fehér asztaloknál” zajló tárgyalásokon Orbán Viktor hogyan politizál, de voltak azzal kapcsolatban sejtetések, hogy az unió vezetése el akarja tüntetni a térképről a Berlusconi-féle „nacionalista” vonalat, és Orbán Viktort az egyik kelet-európai tanítványának tartják.
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »