Erőss Gábor szerint a könyvben „vállalhatatlan szövegek szerepelnek” és leplezetlen formában jelenik meg „a jobboldali agymosásra való törekvés”. Mint elmondta, a tankönyv egyik szerzőjének, Bánhegyi Ferencnek a könyvei többször is botrányt kavartak, az egyik engedélyét még az első Orbán-kormány alatt vonatták vissza. Szerinte meg kell vizsgálni, milyen összefonódások vannak a kötetet engedélyező Oktatási Hivatal és a könyv kiadója között, valamint vonják felelősségre a kötet engedélyezőit.
„A fiatalok érzik, hogy nincs rend és közbiztonság körülöttük a világban. Erre jó példa, amikor a gyerekek csak kísérettel közlekedhetnek a lakásuk és az iskola között. Az egyház értéket, rendet, biztonságot nyújtó közösségével viszont kevesen keresik a kapcsolatot. (…) A magyarság Európa egyik legnyitottabb népe, vendégszeretők, barátságosak, Szent István óta így ment ez ezer esztendőn át, míg a huszadik század elején egy elvesztett háború és sok befogadott nép szétbomlasztotta az országot. Népünk továbbra is nyitott és vendégszerető maradt, de a mély seb, amit Trianon ejtett rajtunk, máig nem gyógyult be.” (Részlet Bánhegyi Ferenc »képünkön« és Olajosné Kádár Ilona: Erkölcstan V. osztály)
A könyvben tartalmuktól eltekintve is abszurd mondatok szerepelnek 5. osztályos gyerekek szemszögéből, mind összetettségüknél, mind a használt kifejezéseknél fogva. Egy oktatási szakértő szerint a felső tagozatos tankönyvek többsége abszolút nem gyerekeknek való könyv, nemcsak erkölcstanból, hanem más tantárgyakból sem, ami az akkreditáció hiányosságaira utal. Az említett tankönyv ellentmond a kerettantervi elvárásoknak is, melyek szerint az erkölcstant oktató pedagógus feladata nem erkölcsi kinyilatkoztatások megfogalmazásában áll.