Forrásaink szerint az verte ki az egyetem vezetőségénél a biztosítékot, hogy az idei tanévnyitó ünnepségre – ahol több prominens személy is megjelent – több hallgató strandpapucsban, illetve alulöltözötten jelent meg, amit egy tekintélyes egyetem nem engedhet meg magának.
A rektor nemrég utasítást adott ki az öltözködési irányelvekre vonatkozóan, majd a tiltakozásra válaszul leszögezte: ragaszkodnak ahhoz az elvhez, hogy az egyetem mindennapjaiban – tekintettel arra, hogy ez egy oktató és kutató hely –, és különösen az ünnepi eseményeken, vizsgákon az alkalomhoz illő és az értelmiségi léthez méltó öltözetben jelenjenek meg az oktatók és hallgatók.
A rektori utasítás szerint mellőzni kell a rövidnadrágot, a strandpapucsot, az erős sminket és parfümöt. A vizsgákra a lányoknak szolid, a dekoltázst nem kiemelő felső, valamint harisnya és nem túl rövid szoknya ajánlott. A pánt nélküli ruhának, a túl rövid szoknyának, az erős sminknek, illetve a kirívó kiegészítőknek éppúgy nincs helyük, mint az ápolatlan körömnek és az elhanyagolt hajnak.
Magánál a ruhaügynél sokkal botrányosabb volt az a tüntetés, amit az egyetem kötelékébe tartozó Csapó Virág színésznő és harmadéves színészhallgatói szerveztek a szabályozás bevezetése ellen: először meztelenül, majd a fiúk a lányokkal ruhát cserélve tiltakoztak. „Ez már valahol az ultraliberális mozgalmárokra emlékeztet – ráadásul pont egy olyan szakterületről, mellyel a közgondolkodás is gyakran társítja a szexuális szabadosságot. Igazából az egész balhé mögött inkább ennek a szubkultúrának a lázadása húzódik meg” – állítja az egyik oktató.
Nem csupán egy szubkultúráról lehet szó, hiszen a magát konzervatívként meghatározó Fidesz ifjúsági szervezete, a Fidelitas Deutsch Tamás EP-képviselővel együtt teljes mellszélességgel kiállt a tiltakozó színészpalánták mellett, Deutsch még le is barmozta az – amúgy köztiszteletben álló - rektort. Pénteken azt írta: ő nem lebarmozta a kaposvári rektort, hanem lerektorozta a barmot. Már csak azért is meglepő ez a hozzáállás, mert az idea távolról sem idegen a kormánypártoktól: elég csak az egykori, 12. kerületi polgármester, Mitnyán György hivatali öltözködési akciójára gondolni, ami pártállásra való tekintet nélkül váltott ki hasonló cirkuszt, de Hoffmann Rózsa is megfutotta a maga körét a kötelező iskolaköpeny és a magyar munkahelyteremtés témája körül. Az arany középutat Pokorni Zoltán igyekezett megtalálni, aki egy tévéműsorban amellett érvelt, hogy az egyoldalú bevezetés helyett talán szerencsésebb lett volna az egyeztetés, de az öltözködés színvonalával kapcsolatos oktatói elvárásokat legitimnek tartotta. Szerinte azonban nem szerencsés rendeletekkel szabályozni, hogy miként adjuk meg egymásnak a tiszteletet. Mint mondta, ezt az adott társadalom, illetve az intézmény kultúrája hivatott szabályozni, a rendeletek ez esetben még soha nem vezettek sikerre.
Időközben a kaposvári rektor, Szávai Ferenc egy interjúban közölte: az egyetemi vezetésnek nem az volt a célja, hogy betarthatatlan szabályokat alkosson, és mindenfajta párbeszédre nyitottak. Ezt alátámasztja, hogy a 2010 augusztusa óta rektori pozíciót betöltő történészprofesszor européer beállítottságú ember hírében áll, aki meglehetősen sokat ad az egyetemi polgárság véleményére. Regnálása alatt az egyetem nemzetközi kapcsolatai is kiszélesedtek, több prominens személy ellátogatott a campusra, így többek közt Ilan Mor izraeli nagykövet is, aki nemrég lett az egyetem díszdoktora.
A tiltakozó kisebbség kedélye azonban hétfőn sem csillapodott: párbeszéd helyett a hallgatók a Facebook-on szerveztek csendes tiltakozást a Művészeti Kar udvarára. A „dress code” - ellenes demonstrációt nagy érdeklődéssel kísérte a média, a tiltakozók ellenben legfeljebb harmincan lehettek: békésen beszélgetve, olvasgatva törülközőben, miniszoknyában és strandpapucsban fejezték ki nemtetszésüket a rendelettel szemben. Válaszul a rektor és a HÖK képviselője kijelentették: ha bárki jobbító elképzeléssel áll elő, tovább változtatnak a szabályzaton. Az egyetem vezetősége közleményben tudatta: a rektori utasítás irányadó öltözködési elveket fogalmaz meg, mely elvektől nem kívánnak visszalépni.
Az egyetemi dress code közbeszéd tárgya lett, megosztva az egyetemi társadalmat, egyes oktatók is háborognak rajta, mivel az előírások mindenkire vonatkoznak. „Én személy szerint nem botránkoztam meg különösebben ezen a dolgon. Például ahova anno én jártam középiskolába, szintén megvoltak az öltözködési szabályok. Persze mindenhol vannak extrém kinézetű diákok, de akkor őket kéne figyelmeztetni, hogy ne öltözzenek botrányosan” – vélekedett kérdésünkre az egyik kaposvári hallgató.
Mi a helyzet Nyugati Egyetemeken?