A lista alapján elmondható, hogy kevés az érdekes, fajsúlyosnak számító politikus, a jelöltek derékhada szürke, általános képességű jelöltnek számít. Az indulók 10 százaléka számít újoncnak, és alig 5 százaléka nő, miközben Európában divat lett a politikai életbe a nők bevonása, több pártban kvótákat vezettek be, hogy a nemi arányokon változtassanak.
A lista alapján kiderül, hogy számos „A kategóriás” politikus és kormánytag nem méretteti meg magát egyéniben. Így Orbán Viktor, Kövér László, Semjén Zsolt vagy éppen Balog Zoltán a párt listáján kerül befutó helyre. Azt nehéz megfejteni, hogy milyen logika alapján dőlt el, hogy mely kormánytagok, akik csak a listán, és melyek azok, akik egyéniben is indulnak. Varga Mihály gazdasági miniszter, Navracsis Tibor, a KIM vezetője, Hende Csaba honvédelmi miniszter vagy Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkár például az előző személyekkel ellentétben indulnak egyéniben. Varga Mihály 1998 óta mindig Karcagon indult, most a II.-III. kerületből „összetolt” választókerületben próbál szerencsét, ahol egy exősfideszes, ma „bajnaista” Szelényi Zsuzsa lesz az ellenfele. Ha az ellenzék az utolsó hónapokban képes feljönni a Fideszre, akkor lehet, hogy az utóbb meg tudja szorítani a minisztert, mivel a III. kerületben jelentős baloldali körzetek is találhatóak. Jellemzően a kormánytag-politikusok olyan körzetben próbálnak szerencsét, ahol feléjük lejt a pálya: Lázárt legyőzhetetlennek tartják Hódmezővásárhelyen, Navracsicsot Veszprémben és Hendét Szombathelyen, bár a vasi megyeszékhelyen a jobboldalt ért botrányok lehet, hogy az ellenzék esélyeit is egy kicsit megnövelték.
Az is nyilvánvalóvá vált, hogy kik azok a politikusok, akik a polgármesterség helyett biztosan az országos politikát választják, hiszen az új összeférhetetlenségi szabályok miatt a következő választástól nem lehet valaki egyszerre országgyűlési képviselő és polgármester. Rogán Antal, az V. kerület vezetője, Kósa Lajos, Debrecen polgármestere, a „rezsicsökkentés apostola” Németh Szilárd, Csepel polgármestere, Papcsák Ferenc, Zugló első embere otthagyja a városát, kerületét. Baloldali körökben Kósát biztos befutónak tekintik, noha egy népszerű gyermekonkológust, Szegedi Istvánt indítja vele szemben a baloldal. Rogán győzelme is esélyes, de az biztos, hogy ellenfele, Juhász Péter, a Milla vezetője igyekszik majd fogást találni ellene. Úgy tudjuk, hogy ellenzéki körökben örülnének, ha valamilyen helyi pénzügyi botrányt tudnának kirobbantani az eleddig az V. kerületben polgármesterként is tevékenykedő Fidesz-frakcióvezetővel kapcsolatban. Ellenben Zugló és Csepel is a baloldal választási térképén nyerhető körzetként van feltüntetve. Az előbbi kerületben Mesterházy Attila MSZP-pártelnök szövetségese Tóth Csaba, míg Csepelen az Együtt-PM jelöltje, a Szolidaritás alapítója, Szabó Szabolcs száll ringbe.
Érdemes megjegyezni, hogy a baloldal fővárosi esélyeit meghatározza, hogy sikerül-e valamilyen megállapodást kötnie az MSZP–Együtt-szövetségnek a DK-val, hiszen a kerületek többségében olyan jelöltet nevezett meg a Gyurcsány vezette párt, akik jelentős százaléknyi szavazatot elvinnének a „közös” ellenzéki jelölt elől.
A Fidesz jelöltjeinek a 80 százaléka országosan ismeretlen, de korábban egyéniben országgyűlési mandátumot szerzett képviselő. Igaz, ez az országos ismeretlenség az ellenzék jelöltjeinek a többségére is igaz. Egyébként az új választási körzetek nagysága is kedvez annak, hogy ne kelljen a pártoknak érdekes jelöltet állítania, mert az átlagosan 70-75 ezer szavazót „felölelő” körzetek ahhoz túl nagyok, hogy a helyi személyes ismertség számítson. Például hiába ismert valaki Dombóváron, ha a körzethez a jó pár kilométerre található Bonyhádot is hozzácsapták.
A Fidesz egyéni indulói között alig található renitens, vagány politikus, egyedül a tatabányai Bencsik János indulása számít érdekesnek, mert ő energiapolitikai területen bírálta a kormányzati politikát, földügyekben Ángyán József lázadó államtitkárral tartott, de ennek ellenére mégis indulhat. A többi jelöltre jellemző, hogy az elmúlt három és fél évben soha nem mondott olyat, amelyben a párt hivatalos politikáját akár csak egy picit is kritizálta volna. Többnyire lojális, a pártvezetés számára százszázalékosan megbízható, de nem túl eredeti politikusok állnak rajtvonalhoz 2014-ben a Fidesz színeiben.
Kevesebb képviselő
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »