„Irigyelhetjük azokat az országokat, ahol nem kell ilyen könyveknek megjelennie, miként azokat az egyházakat is, akiknek nem kell ilyen kérdésekkel foglalkozniuk” – mondta el Prőhle Gergely, evangélikus országos felügyelő, külügyi helyettes államtitkár azon a könyvbemutatón, melyen a Magyarországi Evangélikus Egyház (MEE) múltfeltáró bizottságának második tanulmánykötetét mutatták be. A Háló – Dokumentumok és tanulmányok a Magyarországi Evangélikus Egyház és az állambiztonság kapcsolatáról (1945-1990) sorozat második, Egyházfők 1. – Káldy Zoltán, Ottlyk Ernő című kötetében a szerzők két, már elhunyt püspök ügynökmúltját dolgozták fel.
„Nagyon későn indult a rendszerváltáshoz képest a tényfeltáró munka, és az, hogy a kiengesztelődés egyáltalán lehetséges-e, továbbra is kétséges” – tette hozzá Prőhle Gergely. Az egyházak szervezett múltfeltárását egy 2005-ben az internetre ismeretlenek által feltett ügynöklista indította el, amelyben jelentős számú, még élő egyházi prominens neve is szerepelt. Ezután az evangélikus egyház 2005-ben elsőként állította fel a tagjai ügynökmúltját vizsgáló Egyházi Múltfeltáró Bizottságot. A MEE zsinati határozata a szakértői bizottság feladatául a beszervezett egyháztagok belügyminisztériumi iratainak feldolgozását, az egyházi és állami szervek kapcsolatának feltárását és az erről szóló jelentéskészítést jelölte meg. „Minden egyház megkezdte a maga munkáját a múltfeltárásban, mindegyik egyház nagyon rögös úton próbál előrejutni, az evangélikus egyház ebben példaadó módon elöl halad” – mondta el a bemutatón Földváryné Kiss Réka, a nemrégiben felállított Nemzeti Emlékbizottság (NEB) elnöke – egyben a reformátusok titkosszolgálati iratainak kutatója –, utalva ezzel arra is, hogy a református és a katolikus egyház múltfeltáró bizottságai még semmilyen eredményt nem mutattak fel. Az evangélikusok legújabb tanulmánykötete, amely tágabb kontextusban, az állambiztonsági szervek működésére is kitérve teszi értelmezhetővé a közzétett dokumentumokat, Kiss Réka szerint a hazai egyházak történetében is mérföldkőnek számít.
2010-ben jelent meg az első jelentés, amely átfogó jelleggel számolt be az evangélikus egyház 1945 és 1990 közötti politikai szerepvállalásáról, s első körben három egykori ügynököt nevesített, köztük Káldy Zoltánt, aki 1958-tól 1987-ben bekövetkezett haláláig volt püspök, illetve Ottlyk Ernőt, aki 1967 és 1982 között volt püspök, és 1995-ben hunyt el. A két vezető ügynökmúltjával foglalkozik az új kötet, az 1956-tól 1972-ig tartó időszak állambiztonsági iratait dolgozva fel. Miként a szerzők utaltak rá, az ügynöki tevékenység a különböző személyek esetében eltérő indíttatású volt, amire a jelentések gyakoriságából, tartalmából, állambiztonsági értékeléséből is következtetni lehet. Az esettanulmányok alapján például megállapítható, hogy a Káldyhoz képest majdnem kétszeres mennyiségben jelentő Ottlyk az egyházának jóval többet árthatott. Ezt többek között a népszerű Deák téri lelkésszel, Keken Andrással kapcsolatos egyik jelentése is alátámasztja, amelyben Ottlyk egészen primitív rosszindulattal tett javaslatot Keken lejáratására és nyugdíjaztatására egy sajnálatos öngyilkossági ügyet felhasználva ellene.