„Elkéstek. Kizárt, hogy egy hónap alatt fordítsanak. Évek óta nem szerzett támogatókat az MSZP, ha a Fidesztől mentek is el szavazók, azok soha nem mentek át a szocikhoz. Ráadásul most már ők is kezdenek visszaszivárogni” – magyarázta egy fideszes politikus lapunknak, aki azon csodálkozott, hogy mennyire nincs muníciója a politikai ellenfelüknek. A Fideszben ugyanis az a közhangulat, hogy az eddigi választásokhoz képest meglepően könnyű a „harc”. 2010-ben ellenzékből kellett győzniük, ami mindig könnyebb feladatnak tűnik, mint négy év kormányzást követően. Egyebek mellett azért is, mert a magyar – Ady hasonlatával élve – „papramorgó nép”, azaz olyan, amely szeret elégedetlen lenni a hatalommal. Most viszont négy év viszontagságos kormányzást követően olyan érzéseik vannak a jobboldali politikusoknak, mintha erősebbek lennének. Pár hónapja még izgultak azon, hogy lesz-e elég aktivista, hiszen a négy évvel ezelőtti aktivisták kényelmes állásokba kerültek, illetve hogy előáll-e valami „csodafegyverrel” az ellenzék.
A jelenlegi tapasztalatok szerint aktivistában nincs hiány, a baloldalnak pedig – legalábbis eddig – nem sikerült átütő leleplezést összehoznia, sem elsöprő üzenetet megfogalmaznia. Pár hónapja az egyik vezető kormánypárti politikus még azt magyarázta, hogy milyen „férfias és kemény meccs” lesz a választás, mert a baloldali pártok kampánystábjaiba olyan szakemberek – például Szigetvári Viktor és Braun Róbert – kerültek be, akik 2006-ban részesei voltak a Fidesz váratlan legyőzésének. Ma már inkább azt latolgatják, hogy egyáltalán van-e bármi a baloldal tarsolyában, amivel legalább az ellenzék a saját táborát el tudja vinni az urnákhoz, mert a felméréseik szerint a baloldaliak passzívabb hangulatban vannak, mint a Fidesz-hívők.
Egy fideszes forrásunk azt mondta, hogy kompromittáló sztori kapcsán csak az amerikaiaktól tartottak a Fideszben. Pontosabban attól, hogy külföldről a MSZP vezette blokk olyan, a Fidesz politikusait vagy háttérembereit lejárató információkhoz jut, ami megváltoztathatja a népszerűségi trendeket. Informátorunk egyenesen azt állította, hogy több fideszes politikusnak az Egyesült Államokat froclizó nyilatkozata mögött valójában üzengetés húzódott meg, miszerint tartsák magukat távol a magyar választásoktól. Az Országgyűlés egy vizsgálóbizottságot is létrehozott, ami, idézzük: „az Európa több országát érintő lehallgatási botrány magyarországi szálainak, valamint a külföldi befolyásszerzési törekvéseknek feltárására jött létre”. (Még az is felmerült, hogy Edward Snowdent, az NSA-botrány kirobbantóját is meg kellene hallgatnia a bizottságnak – a szerk.)
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »