Baloldali vezetők meggyőződése, hogy a paksi bővítés mögött meghúzódik egy megállapodás a Magyarországnak szállított gáz árának jelentős csökkentéséről is, ami az újabb rezsicsökkentés fedezete lesz, de mivel ezt nem tudják bizonyítani, ezért óvatosan fogalmazzák meg ezeket a kritikákat. Másrészt a lakosság körében népszerű a rezsicsökkentés, ezért ha túlságosan ágálnának ellene, akkor az visszafelé sülhetne el a kampányban.
Egy ellenzéki vezető egyébként egyenesen egy olyan drognepperhez hasonlította az orosz vezetést, aki beeteti a kuncsaftját, majd teljes függésbe hozza. „Az olcsó orosz gáz és az ország szuverenitása között bizonyos esetekben összefüggés alakulhat ki. Ukrajnai politikai eseményekben látható ugyanis, hogy a gáz árán keresztül Moszkva erőteljesen tudja manipulálni a kijevi politikát. Ha Magyarország még inkább függő helyzetbe kerül az orosz gázcégtől, a Gazpromtól, akkor bármilyen összetételű magyar kormányt meg lehet buktatni egy jelentős gázáremeléssel” – fogalmazott az előbb említett politikus, aki még Belorussziát is megemlítette mint olyan országot, ahol az orosz energiahordozó a politikai rendszer alapjává vált.
Egyébként Brüsszel és Moszkva között is komoly csata zajlik a Gazprom miatt. Végéhez közeledik a 2012 szeptemberében az Európai Bizottság által elindított trösztellenes eljárás, amit az unió azért kezdeményezett, mert feltételezéseik szerint az orosz gázcég az árképzésével és különalkuival akadályozta, hogy Közép- és Kelet-Európában kialakuljon egy egészséges gázpiac. A Financial Times minapi értesülése szerint akár jelentős bírságot is kaphat a Gazprom, uniós szakpolitikával foglalkozó szakportálok szerint Brüsszel szeretné elérni, hogy az orosz gázvezetékeken „szabad kereskedelem” is történhessen. Egyebek mellett a Gazprom megkerülésével is lehessen akár üzbég vagy azeri gázt vásárolni.