„Egy kétharmados parlamentben az ellenzéknek nem sok szava van, ezért most az utcai politizálás ideje van. Nyílt levelet írtunk több szervezet felé, mert egyedül vagyunk hagyva ebben a küzdelemben – mondta el Zoltai Andrea, a Szabadság téri emlékmű ellen tüntetők szónoka hétfőn. A demonstrációkon rendre felszólalnak jeles hazai értelmiségiek.
Mint emlékezetes, a Fidesz győzelme után két nappal már elkezdődtek a Szabadság téri előkészületek a német megszállási emlékmű felépítésére. Annak ellenére történt ez, hogy a miniszterelnök a Mazsihisz vezetőjét korábban arra kérte: a szoborról kezdett vitát napolják el húsvét utánra. A szoborépítés sokakban mély felháborodást váltott ki, civilek egy csoportja azóta is folyamatosan tiltakozó akciókat tart az épülő emlékműnél, kialakítva annak tövében egy személyes tárgyakból álló holokauszt-emlékhelyet. Időközben jegyzői határozat is született a terület birtokvédelméről, s az ismétlődő kordonbontások során a rendőrök tiltakozókat igazoltattak és vittek be a rendőrségre – köztük Mécs Imre egykori SZDSZ-es politikust, ’56-os halálraítéltet is –, majd nem sokkal rá szabadon engedték őket. A tiltakozás naponta folytatódik, a relikviák gyarapodnak, az ominózus emlékmű is épül, legalábbis az oszlopcsarnoka már áll.
Egy 25-30 fős kemény mag naponta kint van a téren, hogy tiltakozzon, jobbára középkorú és idős értelmiségiek. Ottlétünkkor a távolmaradók kapcsán egy résztvevő megjegyezte: adott esetben az állampolgárok aktivitása nem feltétlenül kellene, hogy összefüggjön a különféle szervezetek mozgósításával, inkább a média lenne hatásos, csakhogy a „királyi” adók túldimenzionált hisztériaként emlegetik a szoborvitát. Heisler András, a Mazsihisz elnöke nemrég úgy nyilatkozott: a Mazsihisz szoborkérdésben elment addig, amíg elmehetett.