Szeptembertől azok az iskolák vesznek részt a kísérleti tankönyvprogramban, amelyek tavasszal megrendelték a kísérleti tankönyveket, abszurd módon látatlanban, tekintve hogy akkor azok még nem készültek el. Viszont olcsók, 350-400 forintba kerülnek, s miután az általános iskolai normatíva plafonja 12 ezer forint volt gyerekenként, így számos intézmény rákényszerült, hogy a legolcsóbb tankönyveket rendelje meg, ha például saját forrásból nem tudta kifizetni a különbözetet, vagy ha a fenntartó nem engedélyezte más könyv kiválasztását. A kísérleti tankönyveket tavasz óta, mindössze négy hónap alatt írták meg, és az sem mellékes, hogy zömüket a debreceni Alföldi Nyomda Zrt.-ben állították elő.
Kaposi József, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet (OFI) főigazgatója szerint a 4,6 milliárd forintos uniós támogatással megvalósuló programban szereplő új tankönyvekből próbaképpen egy évig fognak tanítani az ezt vállaló iskolák, és a könyveket a beérkező észrevételek alapján átdolgozzák. Eddig az 1–2. évfolyam magyar, matematika, az 5. és 6. évfolyam magyar, matematika, természettudomány, történelem és erkölcstan, valamint a 9–10. évfolyam magyar, matematika, történelem tantárgyak kísérleti tankönyvei készültek el, továbbá a hozzájuk tartozó feladatgyűjtemények és munkafüzetek.
Amúgy a tankönyvjegyzék választéka tavaly óta még keveset változott, tekintve, hogy csak idén januártól lépett életbe a tankönyvpiac államosításáról szóló törvény, ami megváltoztatta az akkreditációt is. Így a tankönyvek megíratása, jóváhagyása, előállítása, terjesztése egyaránt állami hatáskör lett. Az államosítás nagy vesztese a nemzetközi hírű Mozaik, nyertese pedig a nem annyira menőnek tartott Apáczai Kiadó, melynek vezetője elhíresült módon felajánlotta cégét a nemzet szolgálataként a kormánynak.