„Ebben az iskolában tanítottak újraéleszteni. Ha nem lenne ez az intézmény, a kishúgom már nem élne” – mondja a mikrofonba Balog Kata, mire a hallgatóság üdvrivalgásban tör ki. Mindez a Raoul Wallenberg Szakközépiskola és Szakiskola belső udvarán történik hétfő délután. Nagyjából ezer diák, szülő, pedagógus és szakszervezeti ember gyűlt össze tiltakozni az intézmény megszüntetése ellen. A sajtóérdeklődés is jelentős, és nemcsak azért, mert a kormány elhatározása érthetetlennek tűnik, hanem azért is, mert a hatalom ismét megmutatta: ha akar, magyarázat nélkül is képes átlépni emberek ezrei fölött.
A kormány döntött. Illetve mégsem
A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (KLIK) megtiltotta, hogy a Wallenberg vezetői nyilatkozzanak, és megtiltotta, hogy a sajtó tudósítson a szülői fórumról. Amit mindezek ellenére tudunk: hat nappal korábban levelet kapott a Wallenberg igazgatója, melyben a KLIK osztályvezetője közli, hogy a kormány március 18-án úgy döntött, jogutóddal megszüntetik a Raoul Wallenberg iskolát. (Hogy március közepétől miért vártak egy hónapot a döntés közlésével, az rejtély.)
A jogutód a Semmelweis Ignác Humán Szakképző Iskola lesz, a raoulos tanulók ősztől hat különböző szakiskolában folytathatják tanulmányaikat. Például bádogos, tapétázó, villanyszerelő vagy éppen kőműves tanulók között. Az ügyben keletkezett egyetlen levél zavaros, mert ugyanakkor azt is tartalmazza, hogy a szülők és a diákok április végéig észrevételt tehetnek a KLIK felé, a végső döntést pedig a miniszter, Balog Zoltán hozza meg május végéig. A hétfői szülői fórum egyik célja tehát az volt, hogy feloldják az ellentmondásokat, illetve a résztvevők megtudják, miért kerül sor a megszüntetésre, melynek okáról egy szót sem írt a KLIK.