Csak az idén már több mint 80 ezer migráns lépte át a magyar határt, többségük a háborúval sújtott közel-keleti országokból, illetve Afganisztánból érkezik, hogy Európában találjon menedéket magának. A Fidesz-frakció szóvivője szerint olyan nagymértékű az illegális bevándorlás, amelyet sem a szociális, sem az államigazgatási rendszerünk nem bír el. Tuzson Bence hozzátette: a tiltott határátlépők száma éves szinten elérheti a 200 ezret. Szerinte az ideiglenes határzár az egyetlen hatékony megoldás a déli országhatár megvédésére. Az ellenzék a humánus bánásmódot hiányolja a menekültek kezelésében, és azt teszik szóvá, hogy indokolatlanul kriminalizálják a migránsokat, akiknek jó része szerintük háború elől menekül. Ezért kapott kritikát a menekülteknek szóló kormányzati plakátkampány is, amelyet sokan – még némely kormánypárti politikus is – ízléstelennek, felesleges pénzköltésnek tartanak. Mások azt róják fel, hogy a kormány tudatosan mossa össze a menekülteket a terroristákkal.
Azonban hírszerzési jelentések szerint az Iszlám Állam is kihasználja a kontinensre áramló menekülthullámot, hogy így juttassanak úgynevezett alvó ügynököket Európába, hogy aztán itt terrorakciókat hajtsanak végre. Erről beszéltek munkatársunknak a Nemzetközi Rendészeti Akadémia fennállásának 20. évfordulójára Budapestre érkező magas rangú amerikai vezetők is. Szerintük ezt a fenyegetést nem szabad félvállról venni. William R. Brownfield, az Egyesült Államok Külügyminisztériumának rendészeti államtitkár-helyettese úgy gondolja, azt el kell fogadni, hogy a jobb megélhetés érdekében mindig lesznek olyanok, akik megpróbálnak bejutni a szerencsésebb adottságokkal rendelkező országokba, de a terrorfenyegetést komolyan kell venni. „Az Egyesült Államok és az Európai Unió más-más nehézségekkel kell, hogy szembenézzen, de az illegális vagy papírok nélkül utazó menekültek veszélye kombinálva a terroristák fenyegetésével egy igenis létező probléma” – mondta Brownfield.
Az FBI is foglalkozik a problémával, hiszen megítélésük szerint az Iszlám Állam jelenti az egyik legkomolyabb fenyegetést ma a világon. „Az ISIS folyamatosan fejlődik és változik, kihasználják a közösségi média adta lehetőségeket, hogy így radikalizálják az erre fogékony személyeket világszerte, ez nagyon más ahhoz képest, amit a világ többi terrorista szervezetétől láttunk eddig” – mondta Robert Anderson Jr., az FBI igazgatóhelyettese. A tények azt mutatják, hogy több EU-s országból mentek önkéntesek a Közel-Keletre, hogy harcoljanak az ISIS kötelékében, és többen vannak olyanok közöttük, akik vissza akarnak jutni az unió területére. Ezt a jelenséget az FBI igazgatóhelyettese szerint figyelemmel kell kísérni, mert nem zárható ki, hogy a későbbiekben az ott szerzett tapasztalatokat terrorcselekmények végrehajtására használhatják fel. Az ISIS többször is deklarálta, hogy megtámadja Európát és az USA-t, ezért a szakember szerint logikus a legnagyobb mértékű együttműködés. A hatékony információ-megosztás érdekében egyre szorosabban együttműködnek a különböző országok terrorelhárító egységei. Az FBI is részt vesz ebben: van egy úgynevezett jogi attasé programjuk, ennek keretében több mint 83 különleges ügynökünk van, akik a világ 120 országát lefedik – magyarázta az igazgatóhelyettes. Budapesten is dolgozik egy ügynökük, akinek nemcsak az a feladata, hogy tartsa a kapcsolatot a helyi hatóságokkal, hanem, hogy megossza az információkat a terroristagyanús esetekről, a nagy pénzmozgásokról és egyéb más gyanús tevékenységekről.
A találkozón Pintér Sándor belügyminiszter is arról beszélt, nem zárható ki, hogy az Iszlám Államhoz csatlakozott személyek a későbbiekben visszatérjenek és terrorcselekményeket hajtsanak végre. „Nemzetközi együttműködés keretében megkapjuk azokat a listákat az uniótól, amelyeken szerepelnek azok a személyek, akik harmadik országbeli harcosként részt vesznek az ISIS oldalán” – jelentette ki Pintér Sándor. (Közreműködött: Szurok András)
Indulatok és tragédiák