„Álprobléma” – mondta egy ellenzéki politikus az év első felében. „Invázió” – mondja szeptember elején a Szeged-csanádi megyéspüspök. Izraeli aknamunka az édesvízkészlet megszerzéséért. Amerikai hadmozdulat Európa bekerítésére. Vlagyimir Putyin és Orbán Viktor ravasz csele az unió bedöntésére. Változatos összeesküvés-elméletek és magyarázatok a Budapest utcáin és a röszkei kukoricásban a szemünk előtt játszódó drámához.
Pedig ami történik, egyáltalán nem váratlan. A Hetek júniusban részletesen foglalkozott az Európa határain megindult, soha nem látott méretű népmozgással (Halálos dilemma, Hetek 2015. június 19.). Az ENSZ és nemzetközi emberjogi szervezetek adatai alapján idén nyárra a négy éve tartó szíriai polgárháború eredményeképpen Szíria (2013-ban 22 milliós) lakosságának több mint fele (!), 11 és félmillió ember elvesztette otthonát. Közülük 4 millióan menekültek Libanonba, Jordániába vagy Törökországba, 7 és félmillióan pedig Szírián belül váltak földönfutóvá. A polgárháború kitörése óta a mindössze négymilliós Libanon és Jordánia 1-1 millió, Törökország pedig közel 2 millió menekültről gondoskodik (velük ellentétben a tragikus kimenetelű „arab tavasz” támogatóiként számon tartott öböl-menti monarchiák, Szaúd-Arábiával az élen, egyetlen menekültet sem fogadtak be a háború kezdete óta).
Ahogy júniusban írtuk: valódi és az uniós országokat nagyon is közvetlenül érintő katasztrófahelyzetet idéz elő, ha a menekülthullám miatt túlterhelt Törökország teherbíró-képessége határára ér. Numan Kurtulmus török miniszterelnök-helyettes a nyár elején élesen bírálta a nyugati országokat, amelyek nem veszik ki részüket a szíriai menekültek ellátásából, de nem is segítenek Ankarának a helyzet kezelésében. Májusban Ahmet Davutoglu török miniszterelnök arról beszélt, hogy a hozzájuk menekültek élelmezésére, egészségügyi ellátására és oktatására 6 és félmilliárd dollárt költöttek, ám a nemzetközi szervezetek ehhez csupán 350 millió dollárral járultak hozzá. Ugyanezért bírálta a nyugati országokat a héten Orbán Viktor magyar miniszterelnök is.
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »