Az előző hétvégén Röszkénél elkészült a kétrészes határzár első eleme, a gyorstelepítésű drótakadály (GYODA). A katonaság a közfoglalkoztatottak és a börtönőrök kivezényelt csoportjaival kiegészülve már a második védelmi vonalat, a 3 méter magas drótkerítést építi, amely várhatóan novemberre készül el a teljes szakaszon.
Nem annyira működik a határzár
A határzár az átadást követő első napokban enyhén szólva sem töltötte be azt a szerepet, amit eredetileg vártak tőle, és nem csak a határt keresztező vasúti sínnél található „hézag” miatt. A megyei napilap helyszíni tudósításban számolt be arról, hogy a bevándorlók a kerítésen átmászva, illetve a drótakadály alatt átbújva gyakran kijátsszák a szolgálatot teljesítő rendőröket, majd magyar területre lépve eltűnnek az erdőben. Az illegális határátlépők száma továbbra is nagyon magas, augusztus utolsó és szeptember első napjaiban 1500 és 2000 között mozgott az elfogott határsértők száma Csongrád megyében. A némileg csökkenő tendencia láttán (másfél hete 2500-3000 körüli határsértőt regisztráltak naponta) korai lenne még kijelenteni, hogy a menekülthullám kifulladt, sokkal inkább arról van szó, hogy a görög–macedón határon korábban feltorlódott hétezres tömeg „levonulása” óta egyenletesebben oszlik el a migrációs hullám.
Naponta több száz gyerek lépi át a határt, a statisztikák alapján a belépő csoportok minden ötödik tagja kiskorú.
A megyei kapitányság rendőreinek kisegítésére szeptember elsejével a Készenléti Rendőrség szervezetén belül megalakult a határrendészeti igazgatóság, amely a hónap közepén kezdi meg tevékenységét 2106 fővel, köztük több száz rendészeti szakközépiskolással. A határvadász egységek feladata az államhatár védelme és az államhatár rendjének megerősítése lesz, helikopteres, kutyás és lovas járőrök támogatásával. Az egységek szervezettsége, felszereltsége, mobilitása révén rugalmasan bevethetők lesznek a határszakasz bármely pontján.